Kanada ma problem z "praniem" pieniędzy. "Model z Vancouver" zasila zorganizowaną przestępczość

Federalne instytucje, które mają chronić gospodarkę Kanady przed procederem prania pieniędzy pochodzących z niewiadomego źródła są nieskuteczne. Raport opracowany na zlecenie rządu prowincji Kolumbii Brytyjskiej wymienia mechanizmy, które "piorą" co roku do 220 mln dolarów kanadyjskich, korzystając z nielegalnej bankowości i kasyn.

2022-06-16, 13:28

Kanada ma problem z "praniem" pieniędzy. "Model z Vancouver" zasila zorganizowaną przestępczość
Raport wymienia mechanizmy, takie jak wykorzystywanie sieci przesyłania pieniędzy i wymiany walut. Te "piorą" co roku do 220 mln dolarów kanadyjskich, korzystając z nielegalnej bankowości i kasyn.Foto: Aerial Mike/Shutterstock

Proceder prania pieniędzy jest jak gra, "pojawia się tam, gdzie się go nie oczekuje" - mówił sędzia Austin Cullen, który podczas transmitowanej w mediach konferencji prasowej przedstawiał wyniki trzyletnich prac komisji, powołanej przez rząd Kolumbii Brytyjskiej.

Raport ma 1.800 stron i zawiera 101 rekomendacji. Sędzia Cullen podkreślił, że jest rzeczą niemożliwą określenie wielkości kwot "pranych" w Kolumbii Brytyjskiej.

Specjalni faktorzy "pożyczają" duże kwoty

Raport wymienia mechanizmy, takie jak wykorzystywanie sieci przesyłania pieniędzy i wymiany walut. Te "piorą" co roku do 220 mln dolarów kanadyjskich, korzystając z nielegalnej bankowości i kasyn.

Wykorzystanie kasyn od lat ma wręcz nazwę "modelu z Vancouver", największego miasta prowincji. Polega on na tym, że bogatym graczom, nie mającym związku ze zorganizowaną przestępczością, specjalni faktorzy "pożyczają" duże kwoty. To często dotyczy zamożnych Chińczyków, którzy nie mogą wywozić z Chin dużych sum pieniędzy.

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy gracze wygrali czy przegrali, muszą zwrócić "pożyczkę", dokonując przelewu z innego kraju i legalizując w ten sposób pieniądze.

Tylko w 2014 r. kasyna w Kolumbii Brytyjskiej przyjęły prawie 1,2 mld dolarów kanadyjskich w gotówce, w tym na przykład 1.881 osób kupiło żetony o wartości ponad 100 tys. dolarów w pojedynczej transakcji.

"Pranie pieniędzy działa w cieniu"

Brak jest jednocześnie działań policji, które pozwoliłyby wiązać wyniki śledztw dotyczących m.in. handlu narkotykami z identyfikowaniem kto korzysta z tak "upranych" pieniędzy.

Wskazano też, że chociaż prawo daje możliwość konfiskaty majątków uzyskanych w drodze przestępstwa, to jest ona słabo wykorzystywana, choć "zapobiega reinwestowaniu środków w działalność przestępczą, gdzie mogą być używane do zakupu narkotyków, broni, samochodów".

REKLAMA

W Kolumbii Brytyjskiej w 2019 r. skonfiskowano majątki przestępców o wartości zaledwie 13,4 mln dolarów.

"Pranie pieniędzy działa w cieniu, często się go nie zauważa. Ponieważ wyrządzane szkody nie są tak widoczne jak w przypadku innych przestępstw" - podkreślono w raporcie przypominając, że w 2012 r. rząd federalny zlikwidował wyspecjalizowaną w zwalczaniu tej przestępczości jednostkę policji.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej