more_horiz
Gospodarka

Strajki na kolei w Wielkiej Brytanii. Połowa tras nie będzie obsługiwana

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 06:40
Zaplanowany na czwartek drugi z serii trzech 24-godzinnych strajków brytyjskich kolei odbędzie się zgodnie z zapowiedzią, gdyż środowe rozmowy między związkami zawodowymi a przewoźnikami kolejowymi ponownie zakończyły się fiaskiem.
Protesty mogą komunikacyjnie sparaliżować Wielką Brytanię.
Protesty mogą komunikacyjnie sparaliżować Wielką Brytanię.Foto: shutterstock/ icsnaps

Zorganizowany przez RMT, związek zawodowy pracowników kolei, transportu morskiego i drogowego strajk jest największym na brytyjskich kolejach od 30 lat. We wtorek, w pierwszym dniu protestu, na trasy wyjechało zaledwie ok. 20 proc. pociągów, ale zakłócenia tym spowodowane były odczuwalne także w środę, gdy obsługiwane było 60 proc. połączeń. Czwartek będzie drugim dniem strajku, sobota ma być trzecim.

Czwartkowy strajk ma mieć podobne skutki jak pierwszy dzień akcji protestacyjnej - połowa tras nie będzie w ogóle obsługiwana, zaś pozostałe w ograniczonym zakresie i na tory znów wyjedzie tylko 20 proc. pociągów. Jednak we wtorek strajkowali równocześnie pracownicy londyńskiego metra, co ani w czwartek, ani w sobotę się nie powtórzy.Powodem strajku jest brak porozumienia z przewoźnikami kolejowymi w sprawie podwyżek płac, a także warunków zatrudnienia i możliwych redukcji etatów. RMT domaga się podwyżek płac o co najmniej 7 proc., aby zrównoważyć kryzys związany z kosztami utrzymania, ponieważ inflacja wynosi obecnie 9,1 proc., a według prognoz jesienią osiągnie 11 proc. Pracodawcy zaoferowali maksymalnie 3 proc., pod warunkiem, że związek zaakceptuje nowe warunki zatrudnienia. Wskazują, że osiągają zmniejszone przychody, gdyż liczba pasażerów wynosi wciąż tylko 80 proc. tej sprzed pandemii.

W środę prowadzone były kolejne rozmowy między RMT z jednej strony a 13 prywatnymi przewoźnikami kolejowymi i operatorem infrastruktury kolejowej Network Rail, ale nie doszło podczas nich do zbliżenia stanowisk i żadna nowe oferty płacowe nie zostały złożone, a nawet jak mówią źródła, na które powołują się brytyjskie media, RMT raczej usztywnia swoje stanowisko.

  • Czytaj także:

Porównujemy ceny paliw w Europie. Taniej niż na stacjach Orlenu jest tylko w Turcji

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem