more_horiz
Gospodarka

Fundusz Polski Ład odciśnie się na PKB. Patkowski: jego wpływ na inflację powinien być pomijalny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:05
- Wpływ Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na PKB w tym roku wyniesie około 0,1 pkt. proc., a w roku przyszłym może wzrosnąć do 0,5 pkt. proc. - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Piotr Patkowski: główne inwestycje samorządów zostaną przeprowadzone w roku 2023 i w latach kolejnych.
Piotr Patkowski: główne inwestycje samorządów zostaną przeprowadzone w roku 2023 i w latach kolejnych.Foto: Sejm RP/Twitter

- Możemy szacować wstępnie wpływ Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na PKB w roku 2022 na około 0,1 pkt. proc., natomiast biorąc pod uwagę rok 2023, jest to 0,5 pkt. proc., czyli jest to w przybliżeniu około jednej szóstej, bądź jednej piątej dodatkowego wkładu do PKB biorąc pod uwagę gdyby ten program się nie odbył - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

" Nie bierzemy pod uwagę kolejnych naborów"

Wiceszef resortu finansów zastrzegł, że te szacunki uwzględniają dwa nabory, które zostały rozstrzygnięte i tzw. nabór PGR-owy. - Nie bierzemy jeszcze pod uwagę kolejnych naborów, które przecież mogą zostać ogłoszone i pewnie będą ogłoszone i rozstrzygnięte - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że główne inwestycje samorządów zostaną przeprowadzone w roku 2023 i w latach kolejnych.

Piotr Patkowski powiedział, że wpływ tego funduszu na inflację powinien być pomijalny.

Bezzwrotne dofinansowanie inwestycji

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem