more_horiz
Gospodarka

EDF licytuje w sprawie polskich elektrowni jądrowych. Rząd Francji deklaruje wsparcie w finansowaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 08:28
Oferta EDF dla polskiego programu jądrowego ma wsparcie rządu Francji, a koncern deklaruje gotowość rozważenia różnych sposobów finansowania - powiedział wiceprezes EDF Vakis Ramany. Francuska firma zaproponowała Polsce budowę 4 lub 6 reaktorów EPR.
Francja jest jedynym potencjalnym oferentem, mogącym zapewnić w 100 proc. europejską technologię, stworzoną w europejskich fabrykach przez firmy z Europy.
Francja jest jedynym potencjalnym oferentem, mogącym zapewnić w 100 proc. europejską technologię, stworzoną w europejskich fabrykach przez firmy z Europy.Foto: olrat/Shutterstock

We wstępnej ofercie, złożonej polskiemu rządowi w październiku 2021 r. został zawarty między innymi, koszt budowy 4 lub 6 reaktorów EPR. To tzw. koszt overnight - nie uwzględniający kosztów finansowania.

Jak powiedział wiceprezes EDF Vakis Ramany, oferta została uzupełniona przez specjalny list ówczesnego ministra finansów Francji, który w imieniu francuskiego rządu deklaruje wsparcie dla EDF, oraz jednocześnie deklaruje gotowość Francji, by stać się strategicznym partnerem Polski w projekcie jądrowym, oraz poszukiwać różnych narzędzi finansowych dla sfinansowania całego programu.

Francja ma szereg narzędzi

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

- Rząd Francji jasno zadeklarował swoją gotowość do rozważenia różnych sposobów dostarczenia wsparcia, oczekiwanego przez stronę polską - powiedział Vakis Ramany.

- Są różne metody, zwłaszcza equity, czyli bezpośredni zastrzyk kapitału, czy też finansowanie dłużne. Francja jest gotowa znaleźć tu rozwiązanie - dodał.

Jak przypomniał wiceprezes EDF, Francja posiada szereg instytucji, które wspierają tego typu programy.

- W obszarze finansowania dłużnego mamy mocne ubezpieczenia kredytów eksportowych. To z kolei pomaga przyciągnąć banki, pożyczające na tego typu przedsięwzięcia. Po stronie dłużnej mamy np. publiczny bank rozwojowy SFIL, który może refinansować dług relatywnie niskim kosztem. To otwiera drogę do pozyskania finansowania dłużnego - wyjaśnił.

Jak dodał, są także instytucje, które mogą dostarczyć kapitału, w zależności od strategicznej wagi projektu.

- Zatem zarówno jeśli chodzi o kapitał, jak i dług, Francja ma szereg narzędzi, którymi może wesprzeć polski projekt - ocenił Vakis Ramany.

"Oferta EDF jest zintegrowana"

Jak przypomniał dyrektor warszawskiego biura EDF Thierry Deschaux, Francja ma duże doświadczenie w finansowania dużych projektów w sektorze energetycznym, jak elektrownie jądrowe czy hydroenergetyka i jest gotowa pomóc polskiemu rządowi w optymalizacji finansowania tego projektu.

- Oferta EDF jest zintegrowana, oferujemy cały obszar inżynierii, wyposażenia, etap budowy oraz wsparcie w eksploatacji i serwisie, a także szkolenie personelu, który będzie budował elektrownię i ją obsługiwał - wyjaśnił Thierry Deschaux.

Jak dodał, zintegrowany charakter oferty oznacza, że polskie władze będą miały tylko jednego partnera w całym procesie.

- To pozwala na przykład uniknąć ryzyk, związanych z obecnością kilku wykonawców i relacji między nimi. Jako jedyni oferujemy taką możliwość - podkreślił dyrektor Deschaux.
Według niego, Francja jest jedynym potencjalnym oferentem, mogącym zapewnić w 100 proc. europejską technologię, stworzoną w europejskich fabrykach przez firmy z Europy.

- Łańcuch dostaw także będzie europejski. To jest nasza wielka przewaga. Taki wybór byłby również znaczącym krokiem w kierunku niezależności energetycznej. Mamy doświadczenia nie tylko z Francji, ale także z Wielkiej Brytanii, jak stworzyć wysoki lokalny udział w naszym łańcuchu dostaw - dodał Thierry Deschaux.

W 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok

W swojej ofercie koncern EDF ocenił, że budowa 4 reaktorów EPR o mocy 1.650 MW każdy to koszt rzędu 33 mld euro, w przypadku budowy 6 EPR jest to 48,5 mld euro.
Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

PR24.pl, PAP, DoS