Rolnictwo węglowe dla ochrony klimatu. Dalekosiężne plany Komisji Europejskiej

Neutralność klimatyczna zmusza wszystkie części gospodarki do ograniczenia emisji do poziomu bliskiego zeru oraz do wychwytywania pozostałych gazów cieplarnianych w naturalnych pochłaniaczach lub przy pomocy technicznej likwidacji. Odpowiedzią na te potrzeby jest rolnictwo węglowe.

2022-07-15, 08:55

Rolnictwo węglowe dla ochrony klimatu. Dalekosiężne plany Komisji Europejskiej
Rolnictwo węglowe to element walki z ociepleniem klimatu.Foto: Shutterstock

Zmniejszenie śladu węglowego w przemyśle, produkcji energii elektrycznej i transporcie jest stosunkowo proste, ale rolnictwo wciąż ma trudności z odnalezieniem się w walce ze zmianami klimatu. Ważnym wkładem rolników mogłoby być usuwanie CO2 z atmosfery i przechowywanie go w glebie za pomocą "rolnictwa węglowego".

Carbon farming

Termin "carbon farming" odnosi się do metod rolniczych, które zwiększają pobór i magazynowanie dwutlenku węgla (CO2) w glebie. CO2 jest najpierw absorbowany z powietrza przez rośliny w procesie fotosyntezy. Korzenie i inne części roślin ulegają następnie rozkładowi i są przekształcane przez mikroby w węgiel glebowy. Materia roślinna, a wraz z nią CO2, jest w ten sposób magazynowana w glebie w postaci materii organicznej, zwłaszcza próchnicy.

Komisja Europejska definiuje rolnictwo węglowe jako "ekologiczny model biznesowy, który nagradza zarządców gruntów za podjęcie ulepszonych praktyk zarządzania gruntami, skutkujących zwiększeniem sekwestracji węgla w żywej biomasie, martwej materii organicznej i glebach poprzez zwiększenie wychwytywania węgla i/lub zmniejszenie jego uwalniania do atmosfery, z poszanowaniem zasad ekologicznych korzystnych dla różnorodności biologicznej i całości kapitału naturalnego."


Emisje dwutlenku węgla na świecie. Źródło: PAP Emisje dwutlenku węgla na świecie. Źródło: PAP

- Rolnictwo węglowe jest niezbędnym dodatkiem do naszych wysiłków na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Pozwala rolnikom, leśnikom i innym zarządcom gruntów stać się prawdziwymi opiekunami naszego środowiska naturalnego i pasterzami naszego klimatu - powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej w grudniu 2021 r.

REKLAMA

Zielony Ład

Komisja postrzega rolnictwo węglowe jako ważną część swojego podejścia do zrównoważonego cyklu węglowego, który z kolei jest częścią Zielonego Ładu UE, głównej strategii mającej na celu zapewnienie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do połowy wieku. Celem jest osiągnięcie w 2050 r. stałej równowagi między (pozostałymi) emisjami gazów cieplarnianych a pochłanianiem dwutlenku węgla (zerowe emisje netto).


Redukcja emisji w UE. Źródło: PAP Redukcja emisji w UE. Źródło: PAP

Aby to osiągnąć, Komisja chce do końca roku zaproponować unijne ramy prawne, które wprowadzą certyfikację składowania i sekwestracji dwutlenku węgla. W przypadku emisji dwutlenku węgla w bloku funkcjonuje już system certyfikacji: unijny system handlu emisjami (EU ETS). Kompensacja emisji dwutlenku węgla nie jest częścią tego systemu i zamiast tego jest przedmiotem obrotu na dobrowolnym rynku.

Na początku 2022 roku francuska prezydencja Rady UE uczyniła z rolnictwa węglowego jeden z priorytetów swojej polityki rolnej.

  • Czytaj także:

Liberalizacja ustawy wiatrakowej. Grupa PGE liczy na odblokowanie dużych projektów

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/ cleanenergywire/ PE/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej