Tauron zbudował nowy magazyn energii u podnóża Gorców
W Ochotnicy Dolnej powstał przemysłowy magazyn energii przyłączony do sieci niskiego napięcia - poinformował Tauron w poniedziałek. Instalacja ma zapobiegać awariom spowodowanym dużą ilością paneli fotowoltaicznych w tej gminie.
2022-07-18, 20:45
W gminie Ochotnica Dolna, u podnóża Gorców, występuje jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia fotowoltaicznych mikroinstalacji jednofazowych. Nowa instalacja ma charakter pilotażowy, a jej celem ma być pokazanie wpływu magazynu na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej. Projekt realizuje Tauron wspólnie z firmą Apator S.A., gminą Ochotnica Dolna i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Magazyn usprawni wykorzystanie instalacji słonecznych
- Zakładamy, że moc wynosząca 50 kW oraz pojemność 100 kWh magazynu energii przyczyni się do poprawy parametrów napięcia. Chodzi tu o redukcję wzrostów i asymetrii napięć, co zdarza się w miejscach o dużej koncentracji jednofazowych mikroinstalacji na niewielkim obszarze. Magazyn ma zmniejszyć liczbę automatycznych wyłączeń prądu, a tym samym usprawnić pracę istniejących mikroinstalacji prosumenckich - wyjaśnił Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.
Na lokalizację magazynu została wybrana sieć niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW.
Mamy już 300 tys. mikroelektrowni słonecznych
Gmina Ochotnica Dolna od 2015 roku sukcesywnie zwiększa udział instalacji fotowoltaicznych na swoim terenie. W efekcie występuje tu jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia takich mikroinstalacji, co okresowo ogranicza możliwość oddawania przez prosumentów energii do sieci. Przekroczone poziomy oraz asymetria napięć powodują czasowe wyłączenia instalacji prosumenckich, co z kolei zmniejsza opłacalność poniesionych inwestycji.
REKLAMA
Jak wyjaśnił wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia Jerzy Topolski, do sieci jest już przyłączonych ponad 300 tys. mikroinstalacji, co wielokrotnie przekracza zakładane prognozy.
- Sieci dystrybucyjnej nie da się w krótkim czasie zmodernizować i dostosować do pełnej współpracy z tak dużą liczbą małej generacji rozproszonej. Dlatego wspólnie z placówkami naukowymi i producentami szukamy rozwiązań, które lokalnie poprawią parametry pracy sieci. Taka jest właśnie rola tego pilotażu, w który bardzo aktywnie zaangażowała się też gmina - wyjaśnił Topolski.
Bardzo energetyczna gmina
W gminie Ochotnica Dolna już ponad jedna trzecia budynków posiada mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jak wyjaśnił wójt Tadeusz Królczyk, w wyniku zastosowania instalacji jednofazowych powstał problem związany z występowaniem asymetrii i zwyżek napięcia, co skutkuje wyłączaniem instalacji producenckich. To z kolei zmniejsza ich opłacalność dla użytkowników.
- Od trzech lat, we współpracy z Grupą Tauron i AGH, robimy wszystko, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu. Innowacyjny magazyn zainstalowany przez firmę Apator daje ogromną nadzieję - dodał wójt Królczyk.
REKLAMA
W 2022 r. samorząd Ochotnicy Dolnej zaprojektował oraz uzyskał dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy niemal 300 kW na budynkach gminnych oraz na modernizację oświetlenia ulicznego.
- Gdzie powstanie największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna? Tauron ujawnił plany
- Nowa fabryka pomp ciepła w Legnicy. Premier: Polska staje się centrum rozwoju technologii energooszczędnych
- Portugalia uruchomiła pływającą elektrownię słoneczną. To największa tego typu konstrukcja w Europie
Magazyny energii są jednym z kierunków rozwoju sektora OZE. Rozwiązania te stanowią ważną część transformacji energetycznej. Nowa strategia Grupy Tauron zakłada rozwój małych i wielkoskalowych magazynów energii w perspektywie roku 2030.
REKLAMA
pr24.pl/PAP/PKJ
REKLAMA