more_horiz
Gospodarka

Wsparcie finansowe dla szkół niepublicznych. Pierwszy taki program resortu nauki

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 14:27
Ok. 100 mln zł to budżet programu, z którego środki mogą pozyskać placówki niesamorządowe na inwestycje. MEiN po raz pierwszy przygotował program skierowany do szkół niepublicznych. Wnioski można składać do końca października - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Placówki niesamorządowe dotychczas tego typu programu jeszcze nie miały.
Placówki niesamorządowe dotychczas tego typu programu jeszcze nie miały.Foto: Shutterstock/ESB Professional

Wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że placówki samorządowe mogły korzystać z kilku programów rządowych, m.in. Polskiego Ładu, gdzie samorządy składały wnioski na projekty oświatowe. Zauważył, że dotąd na ten cel przyznano z tych programów blisko 7 mld zł.

Dodał, że szkoły otrzymały też duże środki na doposażenie w ramach programu walki z pandemią. Zwrócił też uwagę, że szkoły samorządowe mogą również korzystać z rezerwy subwencji oświatowej.

Natomiast placówki niesamorządowe - jak podkreślił - dotychczas tego typu programu jeszcze nie miały.

Nabór wniosków do końca października

Wiceszef MEiN podkreślił, że z rezerwy celowej zostało skierowanych na program ok. 100 mln zł. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na zakup nieruchomości, remonty, a także na doposażenie szkół czy przedszkoli.

Wiceminister przypomniał, że nabór wniosków trwa do końca października. Powinny się w nich znaleźć się informacje m.in. czego ma dotyczyć inwestycja, jaki jest jej kosztorys, jak wpłynie to na rozwój placówki, jaki jest wkład własny.

- To będą te elementy, które będą decydowały czy ostatecznie dofinansowanie z tego programu dana placówka otrzyma - zaznaczył.Zwrócił uwagę, że nie ma określonej górnej granicy dofinansowania, ale - jak podkreślił - raczej nie należy się spodziewać większej kwoty niż kilkaset tysięcy czy może milion na jedną placówkę.

Warto się pospieszyć

Dariusz Piontkowski poinformwał, że podmioty, które chcą skorzystać z tego programu, powinny się spieszyć, bo - jak wyjaśnił - wnioski będą rozpatrywane w cyklu tygodniowym bądź dwutygodniowym.

- Za kilka tygodni może się okazać, że wniosków jest tak dużo, że nie wszystkie placówki mogłyby z tego dofinansowania skorzystać. Stąd zachęcam wszystkie organy prowadzące, aby zechciały złożyć wniosek - mówił wiceminister Piontkowski.


Z informacji przekazanych na konferencji wynika, że w skali całego kraju jest ponad 6 tys. placówek niepublicznych.

- Ta liczba ciągle wzrasta i udział tej oświaty niesamorządowej ciągle rośnie - mówił Dariusz Piontkowski.

PR24.pl, PAP, DoS