Wyższe pensje dla nauczycieli. Piontkowski: chcemy zachęcać do pracy w zawodzie
- Podnosimy wynagrodzenia dla nauczycieli rozpoczynających pracę, żeby zwiększyć atrakcyjność tego zawodu - zaznaczył wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w Polskim Radiu 24, odnosząc się do uchwalonej przez Sejm nowelizacji Karty Nauczyciela. Wiceminister dodał, że aktualnie w szkołach jest ok. 13 tysięcy wakatów. Chodzi o całe etaty dla nauczycieli oraz pojedyncze godziny.
2022-06-24, 15:03
Sejm uchwalił nowelizację Karty Nauczyciela. Przewiduje ona m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli, a także wprowadzenie jednej godziny "dostępności" nauczyciela w szkole wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 241 posłów, 204 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim, średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Większe pensje dla nauczycieli
- Podnosimy wynagrodzenia dla nauczycieli rozpoczynających pracę, żeby zwiększyć atrakcyjność tego zawodu - zaznaczył wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski. Powiedział też, jak wygląda kwestia wakatów w polskich szkołach.
- W różnych częściach Polski sprawa kadrowa wygląda różnie. Mamy około 13 tysięcy wakatów czy ogłoszeń o miejsca pracy. Te ogłoszenia dotyczą zarówno całych etatów, jak i pojedynczych godzin - mówił wiceminister.
REKLAMA
- To jest duży problem w większych ośrodkach miejskich, gdzie rynek pracy jest zupełnie inny niż w małych miejscowościach - dodał. - Wynagrodzenie nauczyciela w realiach dużych miast, już nie jest tak atrakcyjne i tu samorządu powinny skorzystać z uprawnienia, które jest w polskim prawie. Umożliwia ono podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego bądź dodania jakiegoś dodatku. Zwłaszcza dla nauczycieli ze specjalnościami deficytowymi. A takimi są specjalności związane z praktyczną nauką zawodu. Wynika to z tego, że osoby z takim wykształceniem mogą znaleźć na rynku pracę, gdzie zarobki są znacznie wyższe, choćby w sektorze budowlanym czy elektronicznym - zauważył wiceminister Piontkowski.
Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach
W związku z zakończeniem roku szkolnego, wiceminister Piontkowski pytany był też o to, jak szkoły poradziły sobie z dodatkową liczbą uczniów z Ukrainy.
- Nie było większych problemów z powodu przyjęcia dużej liczby uczniów z Ukrainy. Mieliśmy głosy ze strony samorządów, że taki napływ może zdezorganizować naukę w szkołach, ale do takiej sytuacji nie doszło - zaznaczył. Przyznał też, że dużą niewiadomą jest to ilu uczniów z Ukrainy, ostatecznie w szkołach zostanie oraz jak to będzie wyglądało od września.
- Mamy zjawisko odchodzenia dzieci. W tej chwili jest ich nieco ponad 180 tysięcy w szkołach oraz przedszkolach - podsumował.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
- Nowe prawo oświatowe już we wrześniu? Czarnek zapowiada spotkanie z prezydentem
- "Dziecko ma prawo do emocji". Jak powinny wyglądać relacje nauczyciela i ucznia?
- Nowelizacja Karty Nauczyciela. Sejmowa Komisja zaakceptowała poprawki PiS
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 24.06.2022
Godzina emisji: 13.08
IAR,PAP
ASP
REKLAMA
REKLAMA