more_horiz
Gospodarka

Chiny: firma Baidu zaprezentowała swój pierwszy komputer kwantowy o nazwie Qianshi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 18:09
Chiński koncern Baidu, zarządzający największą w kraju wyszukiwarką internetową, zaprezentował w czwartek swój pierwszy komputer kwantowy o nazwie Qianshi, dołączając do światowej rywalizacji w dziedzinie adaptacji tej technologii do zastosowań praktycznych.
Światowy wyścig technologiczny wokół budowy nowoczesnych szybkich komputerów może rozstrzygnąć o przyszłej technologicznej i militarnej pozycji poszczególnych państw
Światowy wyścig technologiczny wokół budowy nowoczesnych szybkich komputerów może rozstrzygnąć o przyszłej technologicznej i militarnej pozycji poszczególnych państw Foto: FOTOGRIN/ Shutterstock

Opracowany przez Baidu komputer ma procesor 10-kubitowy (10 bitów kwantowych), ale firma stworzyła również czip 36-kubitowy – napisano w komunikacie chińskiego koncernu. Według Wikipedii, kubit to najmniejsza i niepodzielna jednostka informacji kwantowej.

Baidu ocenia na swojej stronie internetowej, że komputer kwantowy może potencjalnie znaleźć zastosowanie w obszarach sztucznej inteligencji, projektowania nowych materiałów, technologii finansowej i biologii obliczeniowej.

Rządy państw i firmy z całego świata od lat zwracają uwagę na potencjał obliczeń kwantowych, które zgodnie z prognozami mają umożliwić komputerom pracę z niespotykaną dotąd szybkością. Obecnie praktyczne zastosowania tej technologii są jednak bardzo ograniczone – zaznacza agencja Reutera.

USA, Chiny i Unia Europejska przeznaczyły olbrzymie fundusze na projekty związane z komputerami kwantowymi, licząc na osiągnięcie przewagi w dziedzinie uznawanej często za jedną z kluczowych dla dominacji w przyszłym porządku światowym. Według danych firmy analitycznej IDC rządy państw i firmy zainwestują w sumie 16,4 mld dolarów w rozwój technologii kwantowych do końca 2027 roku.

Czytaj także:

Amerykański koncern IBM ogłosił plany stworzenia komputera kwantowego do zastosowań komercyjnych w 2025 roku, dysponującego procesorem ponad 4000-kubitowym. Dotychczas IBM zaprezentował procesory 127-kubitowe.

Pr24.pl/PAP/PKJ