Rząd stawia na rewitalizację mniejszych miast. "Są priorytetem wielu programów i projektów rządowych"
- Poprawa warunków rozwojowych małych i średnich miast oraz uczynienie z nich miejsc przyjaznych do życia, nauki i pracy jest priorytetem wielu programów i projektów rządowych - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając konferencję poświęconą rewitalizacji i jakości życia w małych i średnich miastach.
2022-09-20, 14:37
- Kluczem do dobrej rewitalizacji jest umiejętne dostosowanie przedsięwzięcia do lokalnych potrzeb i uwarunkowań - podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej aktywnie wspomaga samorządy w działaniach rewitalizacyjnych. JST uczestniczą w konkursach i programach, których celem jest nie tylko zdobywanie środków na prorozwojowe inwestycje, ale przede wszystkim nabywanie kompetencji do zarządzania procesami rewitalizacyjnymi w gminach.
Rośnie świadomość samorządów
W ramach pakietu działań na rzecz rewitalizacji z Programu Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 realizowany jest między innym konkurs "Modelowa Rewitalizacja Miast". Głównym jego celem jest upowszechnienie procesów rewitalizacji oraz wypracowanie modeli jej prowadzenia na obszarach miejskich. Wraz z urzędami marszałkowskimi resort wzmacnia zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w programie "Regiony Rewitalizacji".
Dobre praktyki wypracowane w konkursach zasilają Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji - rządowy serwis informacyjno-edukacyjny. Portal powstał po to, by dzielić się wiedzą, doświadczeniem i wspierać interesariuszy w działaniach związanych z przygotowaniem, wdrażaniem i monitorowaniem rewitalizacji.
REKLAMA
- Dzięki Krajowemu Centrum Wiedzy wzrosła świadomość samorządów na temat tego, czym jest rewitalizacja oraz w jaki sposób powinna być prowadzona. W serwisie można znaleźć inspiracje do działań rewitalizacyjnych także dla miast małych i średnich - mówiła wiceminister.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że procesy rewitalizacyjne przestają kojarzyć się jedynie z projektami infrastrukturalnymi.
- Rewitalizacja to również projekty społeczne, gdzie przestrzeń i infrastruktura są jedynie działaniami dopełniającymi - wskazała sekretarz stanu.
Miasto przyjaźniejsze do życia
Odnosząc się do finansowania działań rewitalizacyjnych, wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej wyjaśniła, że takie wsparcie przewiduje Umowa Partnerstwa na lata 2021-2027.
REKLAMA
Małgorzata Jarosińska-Jedynak nawiązała także do miejsca konferencji - Pleszewa. W tym mieście jest realizowany projekt "Smart Pleszew" w ramach konkursu organizowanego przez MFiPR "Human Smart Cities. Inteligentne miasto współtworzone przez mieszkańców". Jego przedmiotem jest przygotowanie do wdrożenia w miastach rozwiązań technologicznych, a także innowacji społecznych, które posłużą lepszemu zarządzaniu i organizacji tkanki miejskiej, a w efekcie uczynią miasto miejscem przyjaźniejszym do życia.
Dzięki konkursowi tematyka miasta inteligentnego została dostrzeżona nie tylko przez duże ośrodki miejskie, ale również miasta średnie i małe.
Konferencja była oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym 11. sesji Światowego Forum Miejskiego oraz częścią Forum Rozwoju Lokalnego. Zgodnie z zamysłem organizatorów konferencja "Poza metropolią" ma być głosem w dyskusji o procesach zachodzących na obszarach peryferyjnych. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
PR24.pl, MFiPR, DoS
REKLAMA
REKLAMA