more_horiz
Gospodarka

Prezes PGE o imporcie węgla do Polski. "To surowiec wysokiej jakości opałowej"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 13:25
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski powiedział, że spółka intensywnie importuje węgiel do Polski. W porcie w Gdańsku węgiel ze statków przeładowywany jest przeważnie bezpośrednio na samochody dostawcze lub do wagonów kolejowych, a następnie wywożony do składów poza terenem portu.
Wojciech Dąbrowski poinformował, że do dziś do Polski sprowadzono cztery miliony ton węgla.
Wojciech Dąbrowski poinformował, że do dziś do Polski sprowadzono cztery miliony ton węgla.Foto: Polska Grupa Energetyczna/Twitter

Podczas konferencji w porcie morskim w Gdańsku prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreślił, że wobec dużego zapotrzebowania na ten surowiec uruchomiono wszelkie moce przeładunkowe, by węgiel jak najszybciej trafiał ze statków do odbiorców w całej Polsce.


Posłuchaj
00:18 Prezes PGE o imporcie węgla do Polski.mp3 Prezes PGE o imporcie węgla do Polski (IAR)

W porcie w Gdańsku węgiel ze statków przeładowywany jest przeważnie bezpośrednio na samochody dostawcze lub do wagonów kolejowych, a następnie wywożony do składów poza terenem portu.

Do kwietnia przyszłego roku PGE planuje zrealizować import około dziesięciu milionów ton węgla. Ma to zapewnić dostawy surowca dla sektora komunalnego.

Szef PGE zapewnił, że węgiel sprowadzony z Kolumbii, który będzie dostarczany klientom PGE, spełnia wszystkie parametry, aby zastąpić węgiel rosyjski. Dodał, że to surowiec wysokiej jakości opałowej.

Wojciech Dąbrowski poinformował, że do dziś do Polski sprowadzono cztery miliony ton węgla. Zapowiedział, że w kolejnych miesiącach do Polski trafi około miliona ton, a do końca roku sprowadzonych zostanie około ośmiu milionów ton.


Posłuchaj
00:13 Prezes PGE - węgiel z Kolumbii spełnia wszystkie parametry, aby zastąpić węgiel rosyjski.mp3 Prezes PGE: węgiel z Kolumbii spełnia wszystkie parametry, aby zastąpić węgiel rosyjski (IAR)

Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że węgiel jest badany w porcie nadania i w porcie odbioru przez niezależne laboratoria, które wystawiają odpowiednie certyfikaty.


PR24.pl, IAR, DoS