Walka z rosnącymi cenami energii w Europie. Koszty mogą przekroczyć nawet 500 mld euro

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii. Instytut zwrócił uwagę, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wzrosły w sierpniu tego roku średnio o 50 proc. względem stycznia 2021 r. Największe wzrosty odnotowano w Holandii (180 proc.), Włoszech (144 proc.), Wielkiej Brytanii (132 proc.) i Estonii (121 proc.).

2022-09-30, 09:12

Walka z rosnącymi cenami energii w Europie. Koszty mogą przekroczyć nawet 500 mld euro
We Włoszech cena energii elektrycznej w sierpniu osiągnęła rekordową wartość ponad 50 euro/kWh.Foto: NATTHAPONG SUNTORNDECH/Shutterstock.com

"Poziom cen różni się między krajami ze względu na odmienne miksy energetyczne, infrastrukturę energetyczną, warunki pogodowe czy sposób, w jaki rząd reaguje na podwyżki" - wyjaśnili eksperci PIE.

Dodali, że na przykład w Warszawie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły w sierpniu średnio o 8,4 proc. wobec stycznia 2021 r

"Koszt 1 kWh wyniósł w sierpniu br. prawie 0,19 euro. Była to 7. najniższa wartość wśród krajów europejskich, prawie 3,5-krotnie niższa niż w Wielkiej Brytanii" - wskazali analitycy, powołując się na dane z indeksu HEPI (Household Energy Price Index).

"Jeszcze w styczniu 2021 r. wartość ta była 1,2-razy niższa niż w Londynie" - zauważyli.

REKLAMA

Cena najwyższa w Europie

"Na walkę ze skutkami rosnących cen energii państwa europejskie wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r." - stwierdzili analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Eksperci zwrócili uwagę, że nawet za 1/3 tej sumy odpowiada Wielka Brytania, która przeznaczyła lub planuje przeznaczyć łącznie 6,5 proc. PKB w postaci wsparcia dla firm i gospodarstw domowych. Większość wsparcia zostanie wykorzystana "na zamrożenie rocznych wydatków gospodarstw domowych na energię elektryczną i gaz na poziomie 2.723 euro".

Straty firm energetycznych ma pokryć brytyjski rząd - szacuje się, że wyniosą one 150 mld euro przez najbliższe półtora roku.

"Obecnie cena energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii jest najwyższa w Europie - w Londynie trzeba płacić prawie 65 euro/kWh, czyli ponad dwa razy więcej niż rok temu" - wskazali analitycy.

REKLAMA

Również kraje Południa wspierają gospodarstwa domowe po upalnym lecie.

"Łagodzenie skutków wzrostu rachunków było kosztowne - Chorwacja (4,1 proc. PKB), Grecja (3,7 proc. PKB), Włochy (3,3 proc. PKB), Hiszpania i Francja (oba po 2,9 proc. PKB) wydały najwięcej po Wielkiej Brytanii" - wskazał PIE.

Koszty trudne do odwrócenia

Analitycy zwrócili uwagę, że w Hiszpanii ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spadły o blisko 25 proc. od szczytu w marcu.

"Jest to efekt uzyskania zgody od KE na wprowadzenie limitu cen gazu na poziomie 50 euro/MWh na najbliższe 12 miesięcy" - wyjaśniono.

REKLAMA

Dodano, że działanie to miało oddzielić ceny energii elektrycznej od cen gazu - "decydenci zakładali, że rachunki za energię elektryczną będą o połowę niższe dla ok. 40 proc. gospodarstw domowych".

Z kolei we Włoszech, mimo obniżenia VAT-u i dopłat do rachunków, "cena energii elektrycznej w sierpniu osiągnęła rekordową wartość ponad 50 euro/kWh".

Eksperci zwrócili uwagę, że polityka cenowa i dopłaty są drogim sposobem radzenia sobie z kryzysem.

"Koszty polityki cenowej mogą być trudne do odwrócenia, jeśli ceny energii pozostaną na wysokim poziomie przez dłuższy czas" - podsumowali.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS/koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej