Zamrożenie cen energii. Kolejny krok w kierunku przyjęcia ustawy

Sejm skierował do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o zamrożeniu cen energii. Zakłada m.in., że niższe rachunki za prąd zapłacą gospodarstwa domowe, które zużyją rocznie do dwóch tysięcy kilowatogodzin. Wyższe limity obejmą osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

2022-09-28, 15:41

Zamrożenie cen energii. Kolejny krok w kierunku przyjęcia ustawy
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy o zamrożeniu cen energii. Foto: Shutterstock.com/Madhourse

Wyższy limit - do dwóch tysięcy sześciuset kilowatogodzin - obejmie osoby z niepełnosprawnościami. Natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do trzech tysięcy kilowatogodzin rocznie. 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Czarnecki powiedział podczas debaty w Sejmie, że przedłożony projekt uruchamia nadzwyczajne instrumenty, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polaków. Dodał, że zostały tak skonstruowane, aby zachęcić konsumentów do oszczędzania energii.

Opozycja zapowiada poprawki do projektu. "Błędna polityka rządu"

Zdaniem Krzysztofa Gadowskiego z Koalicji Obywatelskiej projekt jest następstwem błędnej polityki rządu. W jego ocenie to polityka energetyczna rządu, a nie inwazja Rosji na Ukrainę, doprowadziła do wzrostu cen energii. Dlatego opozycja już zapowiedziała, że złoży do projektu poprawki. 

Projekt wprowadza mechanizm upustu o 10 procent dla oszczędzających energię już od 1 października do końca przyszłego roku. Rządowe przepisy przewidują, że dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym do pomp ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych. Jak wyjaśniała wcześniej wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przepisy zawierają też promowanie oszczędzania energii przez jednostki administracji publicznej. Tłumaczyła, że chodzi o redukcję zużycia energii w częściach wspólnych budynków o 10 procent w stosunku do lat poprzednich.

REKLAMA

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta w przyszłym roku 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania przeznaczonych zostanie około 23 miliardów złotych.

Posłuchaj

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Czarnecki powiedział podczas debaty w Sejmie, że przedłożony projekt zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polaków (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Zdaniem Krzysztofa Gadowskiego projekt jest następstwem błędnej polityki rządu (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej w Programie 1 Polskiego Radia

IAR

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej