more_horiz
Gospodarka

Zamrożenie cen energii. Zobacz, co się zmieni dla gospodarstw domowych od stycznia 2023

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 16:28
- W ramach Tarczy Solidarnościowej gospodarstwa domowe zużywające mniej niż 2000 kWh rocznie będą miały gwarantowaną cenę energii elektrycznej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rodziny z osobami niepełnosprawnymi, duże rodziny i gospodarstwa rolne mogą jednak liczyć na wyższy próg zużycia energii elektrycznej.  
Oszczędzanie energii elektrycznej będzie się opłacać
Oszczędzanie energii elektrycznej będzie się opłacaćFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

- Tarcza Solidarnościowa ma chronić Polaków przed gwałtownymi, 3-4 krotnymi wzrostami cen energii - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. 

Zdaniem premiera zamrożenie cen energii elektrycznej w przyszłym roku na poziomie cen z 2022 r. będzie dotyczyć około 66 proc. gospodarstw domowych. 

- Widziałem również takie analizy, że może nawet do 10 mln gospodarstw domowych, bo część może zacząć trochę oszczędzać. Wtedy większa liczba gospodarstw zmieści się na tym poziomie do 2 tys. kWh rocznie zużytej energii elektrycznej - stwierdził Morawiecki.

Kiedy wejdą zmiany?

- W przyszłym tygodniu ruszamy z regulacjami. Odpowiednie rozwiązania przygotowujemy ze współpracy z URE i spółkami energetycznymi, bo zależy nam na wypracowaniu odpowiednich rozwiązań legislacyjnych - dodał premier. 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że rozwiązania ustawowe powinny być przedstawione w Sejmie jeszcze we wrześniu. 

Cena gwarantowana - jakiej rodziny dotyczy?

- Dla każdego gospodarstwa domowego bez wyjątku dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2000 kWh rocznie - powiedział premier Morawiecki. 

Jednocześnie dodał, że rodziny osób niepełnosprawnych zużywają bardzo często więcej energii elektrycznej, stąd dla ich gwarancja ceny będzie wynosiła do 2600 kWh rocznie.  

Również w przypadku rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny ten próg będzie wyższy - ma wynieść również do 2600 kWh energii elektrycznej rocznie.   

- I również w gospodarstwach rolniczych potrzeby zapewnienia energii elektrycznej są zazwyczaj wyższe. Tu także będzie to 2600 kWh rocznie - podkreślił premier. 

Posłuchaj
00:16 IAR/d pp/w hm/ Premier Morawiecki mówi o zapewnieniu większych limitów zużycia prądu dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi oraz rodzinami z trój Premier Morawiecki mówi o zapewnieniu większych limitów zużycia prądu dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi oraz rodzinami z trójką i więcej dzieci (IAR) 

Jak otrzymać gwarancję ceny?

Po stronie tej propozycji gospodarstwo domowe nie ma żadnych obowiązków biurokratycznych, nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał ten poziom zużycia. I automatycznie ta cena będzie obniżona" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

- Jeżeli chodzi o duże rodziny - Karta Dużej Rodziny i osoby z niepełnosprawnością - też jeden dokument potwierdzający niepełnosprawność, żadnych innych wymogów i dokumentacji - powiedziała minister.

Jak dodała, jeśli chodzi o rolników, to obniżanie będzie na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, które będzie dokumentowało zapłacenie podatku rolnego.

Posłuchaj
00:31 IAR/d Wj/i wz/w hm Minister Anna Moskwa mówi o tym, że gospodarstwa domowe nie będą miały żadnych obowiązków biurokratycznych (IAR) Minister Anna Moskwa mówi o tym, że gospodarstwa domowe nie będą miały żadnych obowiązków biurokratycznych (IAR)

Oszczędność obniży rachunek

- Chcemy zachęcić do oszczędzania w tym dramatycznym czasie, gdzie za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i musimy ponosić konsekwencję tej koszmarnej polityki energetycznej, tych błędów niemiecko-rosyjskiej polityki gazowej - powiedział szef rządu.

- Ograniczenie zużycia energii o 10 proc. w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem, dodatkową obniżką o 10 proc. całego rachunku za prąd, który będzie skonsumowany, wykorzystany w przyszłym roku - zapowiedział premier. 

Zapowiedź zmian

We wtorek w Pruszkowie prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zużywających nie więcej niż 2000 kWh. "Podjęliśmy działania zmierzające do tego, żeby prąd do każdej rodziny, gospodarstwa domowego, do 2000 KWh był po cenie stałej, w gruncie rzeczy dotychczasowej" - oświadczył. Dodał, że dla mniej więcej dwóch trzecich gospodarstw domowych, tych uboższych, będzie to oznaczać brak zmian.

Prezes PiS zapowiedział również, że "jeżeli ktoś zmniejszy zużycie w stosunku do poprzedniego roku co najmniej o 10 proc., to będzie miał jeszcze dalsze ulgi".

W czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się do propozycji utrzymania niezmienionej ceny za prąd przy zużyciu do 2000 kWh. Według szefowej MKiŚ skorzysta na tym ok. 6,5 mln odbiorców, którzy są na taryfie podstawowej. 

Ile zużywamy prądu?

Według danych GUS w ubiegłym roku zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w Polsce wzrosło o 0,4 procent w porównaniu do 2020 roku. Wyniosło 31 647,1 GWh, przy wzroście liczby odbiorców - gospodarstw domowych - o 1,2 procent.

W 2021 roku w porównaniu do roku poprzedniego zużycie energii elektrycznej na jedno gospodarstwo domowe spadło o 0,8 procent i wyniosło prawie dwa tysiące kilowatogodzin, przy czym w miastach wyniosło 1 741,8 kWh (spadek o 0,6 procent), a na obszarach wiejskich - 2 452,9 kWh (spadek o 1,3 procent).

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk