more_horiz
Gospodarka

Kiedy popłynie prąd z morskich farm wiatrowych? Znamy dane resortu aktywów państwowych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 16:00
W czerwcu 2025 r. popłynie pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych, PKN Orlen i PGE będą generować z tych farm 2,9 GW - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP Maciej Małecki dodał, że OZE nigdy nie rozwijało się tak szybko jak za rządów PiS.
W 2025 r. głównie spółki Skarbu Państwa, Orlen i PGE będą generowały z morskich farm wiatrowych 2,9 GW, plus spółki, które są poza domeną Skarbu Państwa, to łącznie będzie ok. 6 GW.
W 2025 r. głównie spółki Skarbu Państwa, Orlen i PGE będą generowały z morskich farm wiatrowych 2,9 GW, plus spółki, które są poza domeną Skarbu Państwa, to łącznie będzie ok. 6 GW.Foto: Pixabay

Na wniosek posłów Lewicy Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło w czwartek informacje o cenach energii elektrycznej i gazu. Dariusz Wieczorek z Lewicy pytał m.in. o powody odmawiania przyłączania instalacji OZE do sieci elektroenergetycznych i powód opóźnienia budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Kiedy popłynie prąd z Bałtyku?

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda odpowiedział, że to nieprawda, że w morskiej energetyce wiatrowej nic się nie dzieje.

- Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. W czerwcu 2025 r. będziemy mieć pierwszy prąd z pierwszej fazy. W 2021 r. przebiegły wszystkie procedury, by budować te farmy. Jeśli chodzi o port instalacyjny, został on wybudowany, prace trwają, porty serwisowe się budują. W 2025 r. głównie spółki Skarbu Państwa, Orlen i PGE będą generowały z tych farm 2,9 GW, plus spółki, które są poza domeną Skarbu Państwa, to będzie ok. 6 GW - powiedział Rabenda.

Obecnie farmy wiatrowe wytwarzają 8,8 GW mocy, a całe OZE w Polsce generuje już 21 GW.

-W tym roku mamy 31 GW podpisanych umów przyłączeniowych. To nie są plany, to nie są deklaracje, to są podpisane umowy - dodał Karol Rebenda.

Start wielu programów po 2015 roku

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki stwierdził, że OZE nigdy nie rozwijało się w Polsce tak szybko jak za rządów PiS. "Kiedy przejęliśmy władzę w 2015 r. było 7 GW OZE, dziś jest to 21 GW, z tego 3,5 GW jeszcze dodatkowo w budowie" - powiedział Małecki.


PR24/PAP/IAR/sw