Wartościowe rozliczenie energii wyprodukowanej przez prosumenta. Sprawdź, na czym polega net-billing

2022-10-11, 11:00

Wartościowe rozliczenie energii wyprodukowanej przez prosumenta. Sprawdź, na czym polega net-billing
zdjęcie ilustracyjne.Foto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

Net-billing, czyli nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), wszedł w życie 1 kwietnia 2022 r. Sprawdzamy, na czym to polega.

System net-billingu jest dla prosumenta prostym i nieabsorbującym czasowo mechanizmem rozliczeń. Obliczanie wartości nadwyżki energii na koncie prosumenta realizuje operator w oparciu o algorytm wynikający z przepisów ustawy. Rozliczenie dotyczy wartości, a nie ilości, jak to miało miejsce dotychczas, energii elektrycznej, i będzie dokonywane w pieniądzu (PLN), a nie w kilowatogodzinach (kWh). Podstawowym celem net-billingu jest obniżenie rachunków za energię elektryczną w gospodarstwie domowym prosumenta.


Korzyści wynikające z net-billingu. Źródło: MKiŚ Korzyści wynikające z net-billingu. Źródło: MKiŚ

Kogo objął nowy system

Nowe regulacje dotyczą prosumentów, którzy przyłyli mikroinstalacje do sieci od 1 kwietnia 2022 r. lub samodzielnie zdecydują o przejściu do nowego modelu rozliczeń. Net-billing to opłacalny, sprawiedliwy system, który zapewni dalszy, stabilny rozwój energetyki obywatelskiej, zachęci do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i zmagazynowania jej nadwyżek. Wprowadzany system, będący zgodny z prawem unijnym, poprawi też bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Net-billing nie wprowadza dodatkowych obowiązków dla obecnych prosumentów, korzystających z systemu opustów. Założeniem jest uwzględnienie praw nabytych prosumentów, aby mogli nadal korzystać z dotychczasowych rozliczeń bez składania dodatkowych oświadczeń.


Zasady działania net-billingu. Źródło: MKiŚ Zasady działania net-billingu. Źródło: MKiŚ

Jedyny obowiązek złożenia oświadczenia do sprzedawcy energii dotyczy sytuacji, w której prosument korzystający z systemu opustu chciałby zmienić system rozliczeń na net billing, czyli rozliczenia z uwzględnieniem wartości rynkowej energii elektrycznej.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ MKiŚ/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej