more_horiz
Gospodarka

Lotnictwo w coraz lepszej kondycji. Lotnisko Chopina: 10 mln pasażerów w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 13:49
Liczba odprawionych pasażerów jest coraz większa, a niektóre wskaźniki zbliżają się do tych sprzed pandemii. Najnowszym dowodem mogą być ostatnie statystki dotyczące ruchu na największym polskim lotnisku - porcie lotniczym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od początku roku stołeczny port odprawił prawie 10,7 mln osób, czyli 74,5 proc. w odniesieniu do tego samego okresu przedpandemicznego roku 2019.
Od początku roku stołeczny port odprawił prawie 10,7 mln osób, czyli 74,5 proc. w odniesieniu do tego samego okresu przedpandemicznego roku 2019.Foto: Albin Marciniak/Shutterstock

Wrzesień, jako ostatni wakacyjny miesiąc, zamknął się wynikiem 1,59 mln odprawionych pasażerów. Stanowi to 85 proc. liczby uzyskanej we wrześniu 2019 roku. Przy mniejszej o 20 proc. liczbie zrealizowanych operacji lotniczych oznacza to lepsze wypełnienie samolotów.

Najwięcej osób w ciągu jednego dnia odprawiono w niedzielę, 18 września - 57.937. Było to zaledwie o 4.225 pasażerów mniej niż tego samego dnia 2019 roku.

Turcja najpopularniejszym kierunkiem

Od początku roku stołeczny port odprawił prawie 10,7 mln osób, czyli 74,5 proc. w odniesieniu do tego samego okresu przedpandemicznego roku 2019. Zdecydowana większość pasażerów decydowała się na podróż z przewoźnikami tradycyjnymi - prawie 7 mln osób. W miesiącach wakacyjnych czerwiec-wrzesień czartery wybrało 1,35 mln pasażerów - o prawie 7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku. Od stycznia do końca września na wypoczynek poleciało 1,82 mln osób.

Ponad 90 proc. pasażerów podróżowało w ruchu międzynarodowym, z czego 60 procent do krajów strefy Schengen. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków regularnych jest Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Monachium. Listę "Top 5" kierunków czarterowych otwiera Antalya, po niej plasują się Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion. Turcja jest najpopularniejszym kierunkiem wśród turystów korzystających z warszawskiego portu.

Transport towarów bije rekordy

Największym przewoźnikiem dla ruchu rozkładowego jest PLL LOT, który łącznie obsłużył na warszawskim lotnisku prawie 5,5 mln pasażerów. Największym przewoźnikiem czarterowym jest Enter AIR, który obsłużył 756 tysięcy osób.

Transport towarów - zarówno w postaci belly cargo (czyli na pokładzie rejsowych samolotów), jak i all cargo (operacje wyłącznie cargo) bije kolejne rekordy - 76.608 ton to wynik lepszy o 9 proc. od rezultatu z tego samego okresu 2019 roku.

Po pandemicznej przerwie powoli odbudowuje się także segment transportu poczty - od stycznia do końca września przewieziono 6.662 tony korespondencji.

Lotnisko Chopina w Warszawie jest tak zaprojektowane, by w ciągu roku mogło obsłużyć ponad 20 mln pasażerów.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS