more_horiz
Gospodarka

Giełda kryptowalut FTX z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Potężne straty inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 09:55
Z giełdy kryptowalut FTX wyparowały aktywa klientów o wartości co najmniej 1 miliarda dolarów. Dotychczas trzecia pod względem wielkości obrotów giełda kryptowalut jest w procesie upadłościowym.
Giełda FTX jest w procesie upadłościowym.
Giełda FTX jest w procesie upadłościowym.Foto: shutterstock/Koshiro K

Założyciel giełdy Sam Bankman-Fried potajemnie przeniósł 10 miliardów dolarów funduszy klientów z FTX do firmy handlowej Bankman-Frieda - Alameda Research - poinformował Reuters.

Duża część tej sumy od tego czasu zniknęła. Jedno źródło określiło brakującą kwotę na około 1,7 miliarda dolarów. Inne mówiło, że luka wynosiła od 1 mld USD do 2 mld USD.

Wniosek o upadłość

FTX z siedzibą na Bahamach złożył wniosek o upadłość w piątek po tym, jak na początku tygodnia klienci zaczęli masowo wypłacać pieniądze. Nie pomogła nawet umowa ratunkowa z konkurencyjną giełdą Binance. Wypłaty klientów gwałtownie wzrosły w ubiegłą niedzielę po tym, jak Changpeng Zhao, dyrektor generalny gigantycznej giełdy kryptowalutowej Binance powiedział, że Binance sprzeda cały swój udział w cyfrowym tokenie FTX, wartym co najmniej 580 milionów dolarów, "z powodu ostatnich wiadomości". Cztery dni wcześniej, outlet informacyjny CoinDesk poinformował, że znaczna część aktywów Alameda o wartości 14,6 miliarda dolarów była trzymana w tokenie.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd prowadzi dochodzenie w sprawie obsługi funduszy klientów przez FTX.com, a także jej działalności związanej z pożyczaniem kryptowalut. Departament Sprawiedliwości i Commodity Futures Trading Commission również prowadzą odrębne dochodzenie.

Bankructwo FTX oznaczało oszałamiający zwrot akcji dla Bankmana-Frieda. 30-latek założył FTX w 2019 roku i doprowadził go do stania się jedną z największych giełd kryptowalutowych, gromadząc osobistą fortunę szacowaną na prawie 17 miliardów dolarów. FTX był wyceniany w styczniu na 32 miliardy dolarów.

W piątek FTX powiedział, że przekazał kontrolę nad firmą Johnowi J. Rayowi III, specjaliście od restrukturyzacji, który zajmował się likwidacją Enron Corp - jednym z największych bankructw w historii.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Reuters/ Bloomberg/ PAP/ mib