more_horiz
Gospodarka

Przegląd wydarzeń na rynkach surowcowych. Chiny walczą z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 09:40
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną. Inwestorzy oceniają niepewne perspektywy podaży i obawiają się słabszego popytu na paliwa w dotkniętych epidemią COVID-19 Chinach.
Chiny zapowiadają wsparcie dla rodzimego rynku nieruchomości. Drożeje miedź.
Chiny zapowiadają wsparcie dla rodzimego rynku nieruchomości. Drożeje miedź.Foto: shutterstock/Jose Luis Stephens

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 80,52 USD, wyżej o 0,61 proc. Brent na ICE w dostawach na I 2023 wyceniana jest po 88,14 USD za baryłkę, wyżej o 0,72 proc.

Covid w Chinach


Służby medyczne w Chinach zgłosiły pierwsze oficjalnie potwierdzone zgony na Covid-19 od maja. W weekend w Pekinie zmarły trzy zakażone osoby. W walce z wirusem władze kilku dzielnic chińskiej stolicy wstrzymały w poniedziałek naukę w szkołach. Rośnie też lawinowo liczba osób zakażonych koronawirusem pomimo ograniczeń wprowadzonych przez chińskie władze.

W takiej sytuacji w centrum uwagi pozostają trendy w konsumpcji ropy naftowej na chińskim rynku, ponieważ powtarzające się fale epidemii koronawirusa powodują, że konieczne staje się kontynuowanie blokad covidowych i ograniczania mobilności mieszkańców wielu metropolii.


Ceny ropy spadły na globalnych rynkach w listopadzie z powodu obaw, o popyt na paliwa, a inwestorzy odliczają już czas do wejścia w życie ograniczeń UE na dostawy rosyjskiej ropy, co ma nastąpić 5 grudnia.

- Krytycznym ryzykiem dla rynków ropy staje się możliwość odwetu Rosji za unijne sankcje - ocenia Stephen Innes, partner zarządzający SPI Asset Management.

Rynek gazu

We wtorek rano ceny gazu w holenderskim hubie TTF idą w górę. Dostawy grudniowe drożeją o ponad 1 proc., do 117 euro za MWh, natomiast kontrakty na luty zwyżkują o prawie 4 proc., do 129 euro za MWh.

Gaz w dostawach w grudniu kosztuje 117 euro za MWh, po zwyżce o 1,2 proc. Kontrakty na styczeń są wyceniane po 123 euro za MWh, drożej o 0,7 proc. Za kontrakty na luty płaci się 129 euro za MWh, o 3,8 proc. więcej.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu tego roku, notowania przekraczały 349 euro za MWh.

Ceny miedzi

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje, a notowania metalu odbijają się z najniższego poziomu od 2 tygodni. Miedź w dostawach 3-miesiecznych na LME w Londynie jest wyceniana wyżej o 0,6 proc. - po 7.927,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex miedź kosztuje 3,5990 USD za funt i zwyżkuje o 0,64 proc.Inwestorzy oceniają sytuację epidemiczna w Chinach i jej wpływ na gospodarkę oraz analizują komentarze bankierów z Fed na temat podwyżek stóp procentowych.

Na rynkach rosną obawy, że w Chinach zostaną zaostrzone ograniczenia covidowe po serii zgłoszonych zgonów. Jednak inwestorzy z drugiej strony liczą na działania rządowe w celu wsparcia krajowego sektora nieruchomości, co pozwoliłoby wzmocnić popyt na metale przemysłowe.

"Pozytywne działania ze strony chińskiego rządu prawdopodobnie wpłyną na ograniczenie spadków cen metali bazowych, w tym miedzi" - napisali w rynkowej nocie analitycy firmy brokerskiej Jinrui Futures Co.

W Fed natomiast zaczynają się pojawiać "nieśmiałe" opinie, że pomimo iż stopy procentowe w USA będą dalej podwyższane w celu obniżenia inflacji, to bank centralny USA może spowolnić tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Z tego powodu dolar USA osłabił się po raz pierwszy od 4 sesji, a to zachęca inwestorów do większych zakupów towarów wycenianych w amerykańskiej walucie.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zniżkowała o 196 USD i kosztowała 7.880,00 USD za tonę.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib