Szwajcaria chce ograniczyć użytkowanie samochodów elektrycznych. Przyczyną groźba blackoutu

Szwajcaria rozważa wprowadzenie limitów na korzystanie z pojazdów elektrycznych w celu zapobieżenia możliwym niedoborom energii elektrycznej. Przekazana przez źródła rządowe informacja wywołała bunt właścicieli i producentów samochodów elektrycznych.

2022-12-14, 08:47

Szwajcaria chce ograniczyć użytkowanie samochodów elektrycznych. Przyczyną groźba blackoutu
Rośnie liczba sprzedawanych aut elektrycznych.Foto: shutterstock/ginger_polina_bublik

Ograniczenia dotyczące samochodów elektrycznych są częścią rozłożonego w czasie pakietu oszczędnościowego obejmującego obniżenie temperatury wody w pralkach, zakaz używania dmuchaw do liści i podgrzewania siedzeń na wyciągach narciarskich oraz ograniczenie transmisji wideo do standardowej rozdzielczości.

Ograniczenia mocy są dopiero na etapie projektu, bez harmonogramu wdrażania, a limity dla pojazdów elektrycznych są zawarte tylko w pakiecie trzeciego poziomu, dotyczącego ekstremalnych oszczędności energii.

Zima zła

Większość energii elektrycznej w Szwajcarii pochodzi z elektrowni wodnych, ale jej produkcja spowalnia w zimie, zmuszając kraj do polegania na importowanej energii z Niemiec i Francji.

Szwajcarskie posunięcie następuje po tym, jak we wrześniu poproszono kalifornijskich kierowców pojazdów elektrycznych o nieładowanie podczas fali upałów.

REKLAMA

Według raportu Spiegel Mobility rządowy dokument dotyczący oszczędzania energii elektrycznej podkreśla konieczność ograniczenia prywatnego wykorzystania samochodów elektrycznych i potencjalnego obniżenia limitów prędkości w Szwajcarii.

"Prywatny użytek samochodów elektrycznych jest dozwolony tylko w przypadku absolutnie niezbędnych podróży (np. praktyka zawodowa, zakupy, wizyta u lekarza, udział w wydarzeniach religijnych, udział w spotkaniach sądowych)" - napisano w projekcie dokumentu.

Niemcy również opracowały plan oszczędzania energii, natomiast Hiszpania odnotowała czteroprocentowy spadek zużycia energii elektrycznej w pierwszym tygodniu po wprowadzeniu w sierpniu ograniczeń, które będą obowiązywać do listopada 2023 roku.

Niemiecki plan jest testowany przez sześć miesięcy i obejmuje ograniczenia w ogrzewaniu basenów oraz zalecenie, by ogrzewanie w budynkach było ustawione na 19 stopni.

REKLAMA


Rynek samochodów elektrycznych. Źródło: PAP Rynek samochodów elektrycznych. Źródło: PAP

Lobby samochodowe protestuje

Szwajcarskie lobby importerów samochodów uderzyło w poniedziałek w rządową propozycję ograniczenia wykorzystania pojazdów elektrycznych w każdym kryzysie energetycznym, mówiąc, że sama sugestia może skłonić konsumentów do wyboru aut, które spalają paliwa kopalne.

- Nasi członkowie i ich oficjalni dealerzy marki promują samochody elektryczne z wielkim wysiłkiem. Teraz Rada Federalna wymyśla nową regułę, będącą niedźwiedzią przysługą dla elektromobilności - powiedział Andreas Burgener, dyrektor grupy importerów auto-schweiz.

Klienci, którzy kupią lub zamówią teraz pojazd, zastanowią się dwa razy, czy powinni wrócić do benzyny lub oleju napędowego - dodał.

Szwajcarski rząd przekazał, że może ograniczyć nieistotne wykorzystanie energii, takie jak oświetlanie witryn sklepowych, korzystanie z przenośnych grzejników lub oświetlenie w nocy. W skrajnym scenariuszu mógłby nakazać około 30 000 firm oszczędzanie do 30% zużycia energii. W ostateczności może zamknąć część sieci, powodując blackout.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ drive.com.au/ Reuters/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej