Dystrybucja węgla do samorządów. Wiceszef aktywów państwowych: harmonogram realizowany jest zgodnie z planem
- Harmonogram dostarczania węgla do gmin jest realizowany zgodnie z planem - powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że rząd wciąż pracuje nad usprawnieniem systemu tak, żeby ułatwić dostawy węgla.
2022-12-19, 14:33
Jak mówił wiceszef resortu podczas konferencji prasowej, do końca roku dostawy zostaną zrealizowane we wszystkich 2,4 tys. samorządach, z którymi podpisano umowy.
Wiceminister Karol Rabenda podkreślił, że rząd wciąż pracuje nad usprawnieniem systemu tak, żeby ułatwić dostawy węgla.
Posłuchaj
- Polska Grupa Górnicza w ramach programu preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy dostarczyła dotąd ponad 150 tys. ton tego surowca do ok. 500 gmin. Łącznie do końca roku wielkość dostaw wyniesie 500 tys. ton dla 877 gmin - poinformował kilka dni temu wiceprezes PGG ds. sprzedaży Adam Gorszanów.
Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1.500 zł za tonę. Następnie gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.
REKLAMA
- Do 2.100 gmin została już dostarczona pierwsza dostawa węgla. W 85 proc. gmin jest już węgiel i jest on dostarczany dalej. Jeśli chodzi o ilość węgla dostarczonego do mieszkańców to z około 900 tys. ton, które było zakontraktowane w umowach do końca roku, dostarczyliśmy już 2/3 węgla zamówionego. Pozostała część jest rozpisana na najbliższe tygodnie, więc jeśli chodzi o wykonanie tych umów są realizowane zgodnie planem - zapewnił wiceminister Rabenda.
PR24.pl, IAR, DoS
REKLAMA