more_horiz
Gospodarka

PARP: 425 mln zł dofinansowania na szkolenia pracowników i przedsiębiorców w 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 13:50
W 2022 roku na szkolenia pracowników i przedsiębiorców z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) przeznaczono 425 mln zł dofinansowania ze środków unijnych - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Z usług oferowanych w BUR skorzystało w ubiegłym roku ok. 78 tys. pracowników i właścicieli firm z sektora MŚP oraz osób prywatnych.
W BUR publikowano średnio 10 tys. nowych usług rozwojowych miesięcznie, a 7,5 tys. nowych użytkowników zakładało swoje konta, aby móc korzystać z oferty systemu. Łącznie odnotowano ponad 143 tys. zapisów na szkolenia.
W BUR publikowano średnio 10 tys. nowych usług rozwojowych miesięcznie, a 7,5 tys. nowych użytkowników zakładało swoje konta, aby móc korzystać z oferty systemu. Łącznie odnotowano ponad 143 tys. zapisów na szkolenia.Foto: Shutterstock.com/Matej Kastelic

- Dzięki Bazie zrealizowano ponad 44 tys. usług szkoleniowych i doradczych, które trwały łącznie aż 1.821.564 godziny - powiedział kierownik sekcji w Departamencie Rozwoju Kard w Przedsiębiorstwach PARP Paweł Startek.

Dodał, że każdego miesiąca w BUR publikowano średnio 10 tys. nowych usług rozwojowych, a 7,5 tys. nowych użytkowników zakładało swoje konta, aby móc korzystać z oferty systemu.

Wyliczył, że łącznie odnotowano ponad 143 tys. zapisów na szkolenia.

40 tys. umów na realizację szkoleń

Baza Usług Rozwojowych działa ponad 7 lat. W ubiegłym roku - jak podano - 560 nowych firm szkoleniowych i doradczych zostało wpisanych do systemu i uzyskało możliwość oferowania swoich usług. Dodano, że 78 proc. kursów odbyło się stacjonarnie, a blisko 1/5 zajęć została zrealizowana zdalnie lub w formule mieszanej. Usługi odbyły się w prawie 1,5 tys. różnych lokalizacjach, na terenie całego kraju.

W 2022 r. operatorzy podpisali ponad 40 tys. umów na realizację szkoleń zamieszczonych w Bazie, na łączną kwotę ponad 425 mln zł.

"To oznacza, że przedsiębiorcy, nawet w tak trudnym czasie jak pandemia, chcą się szkolić i podnosić swoje kompetencje, a korzystając z BUR mogą otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich" - napisano w komunikacie PARP.

Przeprowadzono 142 audyty, w tym 55 audytów planowych dostawców usług, 35 doraźnych audytów dostawców usług i 52 doraźne audyty usług. Zweryfikowano ponad 5 tys. kart dostawców usług i ponad 2,5 tys. kart usług.

Dostęp do usług rozwojowych

- Aby umożliwić korzystanie z Bazy obywatelom Ukrainy, mieszkającym w Polsce, przygotowaliśmy samouczek po ukraińsku, pokazujący jak korzystać z BUR i w jaki sposób można otrzymać dofinansowanie unijne do szkoleń - poinformował Paweł Startek.

Dodał, że prowadzony jest także "Audyt użyteczności systemu informatycznego", który wskazuje, w którym kierunku BUR powinien się rozwijać.

Projekt administrowania ogólnopolską Bazą Usług Rozwojowych dofinansowywany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Jego celem jest zapewnienie dostępu do usług rozwojowych świadczonych na rzecz przedsiębiorstw i pracowników.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS