more_horiz
Gospodarka

Jeszcze warsztaty czy już laboratorium? Rzemieślnicy sięgają po nowoczesne technologie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 11:10
Narzędziem pracy rzemieślników stają się nowoczesne technologie i media społecznościowe - stwierdzono w raporcie "Rzeczy i ludzie. Tożsamości polskiego rzemiosła". Dodano, że rzemiosło staje się ważnym elementem gospodarki obiegu zamkniętego.
Nowi rzemieślnicy często wykonują swój zawód po ukończeniu kierunków projektowych lub artystycznych na uczelniach wyższych.
"Nowi rzemieślnicy" często wykonują swój zawód po ukończeniu kierunków projektowych lub artystycznych na uczelniach wyższych.Foto: shutterstock.com

Jak stwierdzili autorzy raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu SWPS, rzemieślnicy tradycyjnie opierając swoje wytwórstwo na pracy rąk i prostych narzędzi, łączą je obecnie z zastosowaniem zaawansowanych technologii. Pozwalają im one na oszczędność czasu, większą precyzję wykonania, ale też na zastosowanie nowych materiałów.

"Rewolucyjna w tym zakresie staje się m.in. technologia druku 3D. Efektem jest wydajniejsza produkcja, ale też możliwość tworzenia nowej, unikalnej oferty, wykraczającej poza tradycyjne ramy zawodów rzemieślniczych" - wskazano.

Dodano, że warsztaty rzemieślnicze w niektórych przypadkach bardziej przypominają laboratoria, niż starodawne atelier.

Nie witryna, a raczej profil

Według raportu zmieniający się charakter rzemiosła ma przełożenie także na sposób kształcenia - przybiera ono nowe formy, które wykraczają poza dotychczasowe, i cały czas obowiązujące, regulacje.

"W wielu zawodach rzemieślniczych w przeszłość odchodzi kształcenie dualne (łączenie nauki teoretycznej w szkole zawodowej z wiedzą zdobywaną w warsztacie u rzemieślnika oraz nadzorem procesu przygotowania do pracy przez organizację rzemiosła), z korzyścią na rzecz np. kursów online" - wskazano.

Zaznaczono, że certyfikacja potwierdzana egzaminami mistrzowskimi nadal pozostaje szeroko stosowana.

Według Doroty Węcławskiej z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "nowi rzemieślnicy" często wykonują ten zawód po ukończeniu kierunków projektowych lub artystycznych na uczelniach wyższych.

- Wiedzą, że już nie witryna warsztatu, a raczej profil w mediach społecznościowych tworzy ich wizerunek - dodała.

Rosnąca świadomość w zakresie wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne to kolejny czynnik, który ma wpływ na trendy kształtujące branże rzemieślnicze. W opracowaniu podkreślono, że część zawodów rzemieślniczych, które niedawno zagrożone były wyginięciem, staje się niezbędna - np. usługi związane z naprawami, wytwarzaniem artykułów kaletniczych, ubrań, butów.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Wśród badanych rzemieślników byli tacy, którzy oprócz wykorzystywania materiałów specyficznych dla swoich profesji przerabiają rzeczy stare lub wykorzystują produkty odrzucane w produkcji masowej, dając im nowe życie - chodzi, jak podano, m.in. o renowację mebli czy ceramiki. Według raportu na znaczeniu zyskuje też pozyskiwanie materiałów do produkcji z odpowiedzialnych ekologicznie źródeł.

- Rzemiosło staje się tym samym potencjalnie ważnym elementem tworzenia gospodarki obiegu zamkniętego - stwierdziła Marta Malesińska z PARP.

Raport "Rzeczy i ludzie. Tożsamości polskiego rzemiosła" to podsumowanie badań jakościowych obrazujących, w jaki sposób rzemiosło odpowiada na zmieniające się okoliczności gospodarczo-kulturowe. Raport powstał we współpracy z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS