Jeszcze warsztaty czy już laboratorium? Rzemieślnicy sięgają po nowoczesne technologie

Narzędziem pracy rzemieślników stają się nowoczesne technologie i media społecznościowe - stwierdzono w raporcie "Rzeczy i ludzie. Tożsamości polskiego rzemiosła". Dodano, że rzemiosło staje się ważnym elementem gospodarki obiegu zamkniętego.

2023-01-09, 11:10

Jeszcze warsztaty czy już laboratorium? Rzemieślnicy sięgają po nowoczesne technologie
"Nowi rzemieślnicy" często wykonują swój zawód po ukończeniu kierunków projektowych lub artystycznych na uczelniach wyższych.Foto: shutterstock.com

Jak stwierdzili autorzy raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu SWPS, rzemieślnicy tradycyjnie opierając swoje wytwórstwo na pracy rąk i prostych narzędzi, łączą je obecnie z zastosowaniem zaawansowanych technologii. Pozwalają im one na oszczędność czasu, większą precyzję wykonania, ale też na zastosowanie nowych materiałów.

"Rewolucyjna w tym zakresie staje się m.in. technologia druku 3D. Efektem jest wydajniejsza produkcja, ale też możliwość tworzenia nowej, unikalnej oferty, wykraczającej poza tradycyjne ramy zawodów rzemieślniczych" - wskazano.

Dodano, że warsztaty rzemieślnicze w niektórych przypadkach bardziej przypominają laboratoria, niż starodawne atelier.

Nie witryna, a raczej profil

Według raportu zmieniający się charakter rzemiosła ma przełożenie także na sposób kształcenia - przybiera ono nowe formy, które wykraczają poza dotychczasowe, i cały czas obowiązujące, regulacje.

REKLAMA

"W wielu zawodach rzemieślniczych w przeszłość odchodzi kształcenie dualne (łączenie nauki teoretycznej w szkole zawodowej z wiedzą zdobywaną w warsztacie u rzemieślnika oraz nadzorem procesu przygotowania do pracy przez organizację rzemiosła), z korzyścią na rzecz np. kursów online" - wskazano.

Zaznaczono, że certyfikacja potwierdzana egzaminami mistrzowskimi nadal pozostaje szeroko stosowana.

Według Doroty Węcławskiej z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "nowi rzemieślnicy" często wykonują ten zawód po ukończeniu kierunków projektowych lub artystycznych na uczelniach wyższych.

- Wiedzą, że już nie witryna warsztatu, a raczej profil w mediach społecznościowych tworzy ich wizerunek - dodała.

REKLAMA

Rosnąca świadomość w zakresie wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne to kolejny czynnik, który ma wpływ na trendy kształtujące branże rzemieślnicze. W opracowaniu podkreślono, że część zawodów rzemieślniczych, które niedawno zagrożone były wyginięciem, staje się niezbędna - np. usługi związane z naprawami, wytwarzaniem artykułów kaletniczych, ubrań, butów.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Wśród badanych rzemieślników byli tacy, którzy oprócz wykorzystywania materiałów specyficznych dla swoich profesji przerabiają rzeczy stare lub wykorzystują produkty odrzucane w produkcji masowej, dając im nowe życie - chodzi, jak podano, m.in. o renowację mebli czy ceramiki. Według raportu na znaczeniu zyskuje też pozyskiwanie materiałów do produkcji z odpowiedzialnych ekologicznie źródeł.

- Rzemiosło staje się tym samym potencjalnie ważnym elementem tworzenia gospodarki obiegu zamkniętego - stwierdziła Marta Malesińska z PARP.

Raport "Rzeczy i ludzie. Tożsamości polskiego rzemiosła" to podsumowanie badań jakościowych obrazujących, w jaki sposób rzemiosło odpowiada na zmieniające się okoliczności gospodarczo-kulturowe. Raport powstał we współpracy z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej