more_horiz
Gospodarka

Zwolnienia w sektorze technologicznym. Dziesiątki tysięcy etatów zlikwidowała "rzeczywistość gospodarcza"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:20
Spółka macierzysta Google'a - Alphabet - ogłosiła redukcję zatrudnienia. Około 12 tys. pracowników na całym świecie otrzymało informację o zwolnieniu z pracy. W roku 2022 sektor technologiczny zlikwidował najwięcej miejsc pracy.
Firma Google dołączyła do grona amerykańskich gigantów technologicznych, które wprowadziły w ostatnim czasie restrukturyzację na dużą skalę.
Firma Google dołączyła do grona amerykańskich gigantów technologicznych, które wprowadziły w ostatnim czasie restrukturyzację na dużą skalę.Foto: Jay Fog/Shutterstock

Jak informuje agencja AFP, dyrektor generalny spółki Sundar Pichai wyjaśniał pracownikom mailowo, że redukcja etatów jest odpowiedzią na zmieniającą się "rzeczywistość gospodarczą".

Microsoft, Facebook, Amazon...

Spółka dołączyła do grona amerykańskich gigantów technologicznych, które wprowadziły w ostatnim czasie restrukturyzację na dużą skalę. Wczoraj Microsoft poinformował, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników zmniejszy się o 10 tys. Z kolei w listopadzie Mark Zuckerberg - właściciel spółki Meta (do której należą między innymi Facebook i Instagram) podjął decyzję o zwolnieniu 13 proc. załogi, co przekłada się na 11 tys. osób.

W tym samym miesiącu również dyrektor generalny Amazona Andy Jassy zapowiedział, że redukcja zatrudnienia w jego firmie obejmie około 10 tys. pracowników. Według najnowszych doniesień agencji Bloomberg - liczba ta ma wzrosnąć jednak do 18 tys.


Niemal 100 tys. zwolnień

W tym samym okresie zwolnionych zostało również kilka tysięcy pracowników Twittera. Kiedy Elon Musk przejął popularny serwis społecznościowy, zapowiedział cięcia kosztów oraz zwiększenie efektywności pracy. Z serwisu społecznościowego odeszło wtedy 3,7 tys. pracowników, czyli połowa. Kolejnych tysiąc złożyło rezygnację.

Według firmy doradztwa personalnego Challenger, Gray & Christmas, to właśnie sektor technologiczny zlikwidował najwięcej miejsc pracy w 2022 roku - 97.171 w ciągu jednego roku, co stanowi wzrost o blisko 650 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

PR24.pl, IAR, DoS