"Potwierdzenie ważnej roli w gospodarce". Minister Buda przyznał certyfikaty Krajowym Klastrom Kluczowym

2023-01-24, 11:50

"Potwierdzenie ważnej roli w gospodarce". Minister Buda przyznał certyfikaty Krajowym Klastrom Kluczowym
Status KKK oznacza, że podmiot jest uznawany za klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej.Foto: gov.pl

Dwadzieścia klastrów otrzymało podczas uroczystości w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, certyfikat potwierdzający nadanie im statusu Krajowego Klastra Kluczowego.

Klastry to grupa współpracujących ze sobą interesariuszy (przedsiębiorstw, jednostek naukowych, instytucji otoczenia biznesu) reprezentujących różne środowiska, branże, czy technologie.

Sprawnie zarządzane, rozwijające się i rozwinięte klastry dają szereg korzyści nie tylko podmiotom w nich funkcjonującym (głównie przedsiębiorstwom), ale także swoim regionom. W badaniach klastrów podkreśla się, że firmy klastrowe są bardziej innowacyjne niż firmy nie należące do sieci współpracy, częściej ubiegają się o patenty i eksportują więcej od firm spoza klastrów.

- Uzyskanie statusu Krajowego Klastra Kluczowego nie jest zadaniem łatwym - poprzeczka w konkursie ustawiona została wysoko. Status ten mogą uzyskać wyłącznie organizacje klastrowe, które reprezentują sektory czy obszary o dużym potencjale w skali kraju, w których firmy, jednostki naukowe i instytucje otoczenia biznesu potrafią ze sobą współpracować i na które możemy liczyć w realizacji zadań o charakterze prorozwojowym - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Potencjał rozwojowy

Status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) otrzymują najprężniej działające klastry w Polsce, charakteryzujące się największym potencjałem rozwojowym. Status KKK oznacza, że podmiot jest uznawany za klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej.

- Bardzo mnie cieszy to, że klastry są inicjatywami w pełni oddolnymi. To głównie Państwa wysiłek i praca doprowadziły do wykształcenia się silnych klastrów w Polsce, a certyfikat nadający status Krajowego Klastra Kluczowego jest tylko potwierdzeniem ważnej roli jaką zarządzane przez Państwa klastry odgrywają w polskiej gospodarce - podkreślił szef MRiT.

Krajowe Klastry Kluczowe przeszły wieloetapową ocenę, w trakcie której zweryfikowane zostały m.in ich doświadczenie; zasoby ludzkie, organizacyjne i finansowe; potencjał gospodarczy czy innowacyjność działań i umiędzynarodowienie. Status KKK przyznawany jest na trzy lata.

Klastry z tytułem Krajowego Klastra Kluczowego:

  1. Klaster Dolina Lotnicza,
  2. Klaster Obróbki Metali,
  3. Mazowiecki Klaster ICT,
  4. Polski Klaster Budowlany,
  5. NUTRIBIOMED Klaster,
  6. MedSilesia - Śląska Sieć Wyrobów Medycznych,
  7. Polski Klaster Technologii Kompozytowych,
  8. Klaster Fotoniki i Światłowodów,
  9. Silesia Automotive & Advanced Manufacturing,
  10. Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa,
  11. Klaster "Polska Grupa Motoryzacyjna",
  12. Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu,
  13. Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia”,
  14. Śląski Klaster Lotniczy,
  15. Pomorski Klaster ICT Interizon,
  16. Klaster Lifescience Kraków,
  17. Klaster Zrównoważona Infrastruktura,
  18. Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe,
  19. Śląski Klaster NANO,
  20. Klaster Innowacyjnych Technologii w Wytwarzaniu.

Realizowana strategia

Obecnie realizowana w Polsce polityka klastrowa opiera się na dokumencie Kierunki rozwoju polityki klastrowej w Polsce po 2020 r. , który został opracowany przez Grupę roboczą ds. polityki klastrowej funkcjonującą przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, powołaną w lutym 2019 r. W jej skład wchodzą przedstawiciele klastrów oraz administracji publicznej na poziomie centralnym i regionalnym.

Wsparcie dla klastrów ze środków publicznych (z poziomu regionalnego oraz krajowego) było ukierunkowane dotychczas na wzmacnianie potencjału koordynatorów i podmiotów współtworzących klastry (podejście podmiotowe). Zważywszy na poziom rozwoju KKK zakłada się realizację równolegle polityki, w której klastry będą stanowiły instrument rozwoju regionu/kraju. W tym podejściu klastry przestaną być tylko podmiotem wsparcia, lecz staną się także instrumentami do realizacji zadań publicznych (podejście funkcjonalne).

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ gov.pl/ mib


Polecane

Wróć do strony głównej