more_horiz
Gospodarka

Czy ceny biletów kolejowych spadną? Znamy opinię rzecznika rządu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:30
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na konferencji prasowej, że premier Mateusz Morawiecki "wydał dyspozycje odnośnie skorygowania cen biletów kolejowych".
Przewoźnik, czyli PKP Intercity argumentuje podwyżkę cen biletów dostosowaniem do rosnących cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji
Przewoźnik, czyli PKP Intercity argumentuje podwyżkę cen biletów dostosowaniem do rosnących cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencjiFoto: Shutterstock/Martyn Jandula

W tej sprawie szef rządu ma się spotkać z kierownictwem resortu infrastruktury.
Z początkiem roku PKP Intercity podniosły o kilkanaście punktów procentowych ceny biletów.


Posłuchaj
00:16 Rzecznik rządu o cenach biletów PKP (IAR, Naukowicz).mp3 Rzecznik rządu o cenach biletów PKP (IAR, Naukowicz).mp3

 

Przewoźnik, czyli PKP Intercity argumentuje podwyżkę cen biletów dostosowaniem do rosnących cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji. Wpływ na tę decyzję miała też inflacja.

To druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014. Spółka wyjaśniła, że zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności, a jedynie częściowo je złagodzi.

Rzecznik rządu Piotr Müller podczas środowej konferencji prasowej zapytany, czy jest już data spotkania premiera Morawieckiego z kierownictwem MI ws. cen biletów kolejowych, odpowiedział, że nie zna jeszcze konkretnej daty, ale zapewne "odbędzie w najbliższym czasie".

Dodał, że "dyspozycje dotyczące działań w tym obszarze zostały wydane już wcześniej, teraz jest kwestia ich weryfikacji i efektów oraz sprawdzenia, co jeszcze można w tym obszarze zrobić".

PKP Intercity dostało pomoc od rządu

Müller przypomniał, że "rząd już skierował dodatkowe wsparcie też finansowe dla PKP SA na podstawie przepisów z zeszłego roku, ponieważ te ceny energii faktycznie poszybowały w górę".

- Gdyby nie pomoc rządu związana z tym wielomilionowym wsparciem, to faktycznie ceny biletów poszybowałyby jeszcze więcej - wskazał rzecznik prasowy rządu . Jak mówił, nie oznacza to, że rząd nie może podejmować dalszych działań, by te "ceny zbuforować".

- Nie zmienia to jednak faktu, że należy podejmować dalsze działania w tym zakresie i dlatego pan premier oczekuje takich działań ze strony PKP SA. Ale te ceny byłyby wyższe, są nadal za wysokie w naszym przekonaniu, i dlatego pan premier oczekuje dalszych działań - mówił Piotr Müller.

Podkreślił, że oczekiwania muszą uwzględniać realia. "Chodzi o to, aby spółka mogła też normalnie funkcjonować".

Co z VAT-em?

Rzecznik rządu, pytany, dlaczego VAT na bilety PKP SA wynosi 8 proc., wskazał, "jest określony limit zerowych stawek VAT, które może wprowadzić każdy kraj UE". Jak poinformował, jeżeli ten limit zostaje przekroczony, to trzeba zrezygnować z innych zerowych stawek VAT-owskich.

-To jest zawsze dylemat, w którym obszarze państwo UE chce zerować stawki VAT-owskie. Dlatego np. zdecydowaliśmy się na zerowy VAT na żywność, bo on jest kluczowy dla nas, a nie na inne rozwiązania - powiedział Müller.PR24/IAR/Naukowicz/PAP/sw