Szybki Monitoring NBP. Spadek presji płacowej, osłabienie popytu na pracę, osłabienie aktywności inwestycyjnej
W I kwartale 2023 r. należy oczekiwać osłabienia aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych - wynika z Szybkiego Monitoringu NBP. Według banku centralnego firmy wskazują spadek presji płacowej, mimo to udział firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń w kolejnym kwartale nieznacznie wzrósł.
2023-01-30, 13:34
"W III kw. 2022 r. spadła dynamika inwestycji w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych (SPN). Ankietowane firmy wykazują także małe zainteresowanie nowymi projektami inwestycyjnymi oraz kontynuacją już realizowanych inwestycji" - poinformował NBP w Szybkim Monitoringu.
W rezultacie - jak zaznaczono - "także w I kwartale 2023 r. należy oczekiwać osłabienia aktywności inwestycyjnej w SPN, choć skalę spowolnienia może ograniczać lepszy klimat inwestycyjny w największych przedsiębiorstwach".
Niższe prognozy wzrostu cen
W opracowaniu dodano, że zgodnie z opiniami respondentów ich działalność inwestycyjna "w dłuższym horyzoncie będzie istotnie zależeć od uwarunkowań gospodarczych".
"Deklarują oni bowiem, że w warunkach silniejszego i trwalszego spowolnienia jedną z ich głównych strategii dostosowawczych może być redukcja nakładów inwestycyjnych" - wskazano w publikacji.
REKLAMA
Zwrócono uwagę, że ankietowane firmy prognozują spowolnienie wzrostu cen oferowanych produktów w I kwartale 2023 r., "choć jego oczekiwane tempo pozostanie wysokie".
"Do obniżenia oczekiwanej inflacji cen producenta przyczyniły się nieco niższe prognozy wzrostu cen zaopatrzenia w materiały, surowce i energię, a koszty zaopatrzenia nadal były najważniejszym czynnikiem wpływającym na oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw" - przekazano.
Naciski na wzrost wynagrodzeń
Zgodnie z opracowaniem dane ankietowe wskazują na spadek presji płacowej w firmach.
"Odsetek przedsiębiorstw deklarujących, że presja płacowa nasiliła się w ujęciu kwartalnym, obniżył się o 4,2 pkt proc., co stanowiło największy spadek wskaźnika od czasu szoku pandemicznego (pierwsza połowa 2020 r.)" - podano w Szybkim Monitoringu NBP.
REKLAMA
Dodano, że spadł również - o 4,3 pkt proc. - udział przedsiębiorstw odczuwających naciski na wzrost wynagrodzeń. Zgodnie z deklaracjami respondentów presja płacowa spadła we wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw, ale nie we wszystkich sektorach gospodarki. Udział odczuwających presję płacową spadł w przetwórstwie przemysłowym, handlu, górnictwie i budownictwie; wzrósł natomiast w energetyce i gospodarce wodnej.
Szybszy wzrost wydajności pracy
W opinii respondentów kolejny kwartał z rzędu poprawiła się relacja między wzrostem płac a wzrostem wydajności pracy.
"Po silnym wzroście udziału firm informujących o szybszym wzroście płac niż wydajności pracy w latach 2020-2021, od roku obserwowane są niewielkie spadki tej relacji" - zaznaczono.
Według ostatniego odczytu udział ten wyniósł 29,2 proc. (wobec 29,6 proc. w poprzednim kwartale i 30,9 proc. w I kwartale 2022 r.). Jednocześnie nieznacznie wzrósł odsetek przedsiębiorstw sygnalizujących szybszy wzrost wydajności pracy niż płac - wynika z publikacji.
REKLAMA
Zaznaczono, że mimo osłabnięcia presji płacowej, udział spółek prognozujących podniesienie wynagrodzeń w kolejnym kwartale nieznacznie wzrósł i kształtuje się na wysokim poziomie. W I kwartale tego roku takie działanie planuje 48,2 proc. ankietowanych firm (wobec 46,2 proc. w poprzednim kwartale).
Braki kadrowe jako bariera rozwoju
Według NBP dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę."Wskazuje na to w szczególności wyraźny spadek w IV kw. 2022 r. udziału przedsiębiorstw posiadających wakaty (do 41 proc. z 46 proc. w III kw.), do poziomu nieco niższego od wieloletniej średniej (43 proc.)" - wskazano.
Dodano, że spadek ten wystąpił we wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw i we wszystkich analizowanych sektorach gospodarki, a jego skala była szczególnie znacząca w transporcie (gdzie jednak udział firm z wakatami jest wciąż najwyższy i wynosi ok. 50 proc.).
"Nieco mniej przedsiębiorstw (niecałe 4 proc. wobec blisko 5 proc. w III kw. ub.r.) wskazywało także braki kadrowe jako barierę dla ich rozwoju" - zaznaczono.
REKLAMA
Jak wskazał NBP, "prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej - mimo wyraźnego obniżenia się w ostatnich kwartałach - pozostają relatywnie optymistyczne".
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA