more_horiz
Gospodarka

Dostawy gazu do Polski są w pełni zbilansowane. Obajtek: magazyny są wypełnione, nie ma niebezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 14:28
Dostawy gazu do Polski są w pełni zbilansowane - zapewnił w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że magazyny są wypełnione i nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Odniósł się też do dywersyfikacji dostaw ropy, która to dywersyfikacja - jak pokreślił - trwała 6 lat.
Bezpieczeństwo energetyczne Polski - w kontekście gazu ziemnego - jest zagwarantowane, m.in. dzięki dostawom skroplonego surowca.
Bezpieczeństwo energetyczne Polski - w kontekście gazu ziemnego - jest zagwarantowane, m.in. dzięki dostawom skroplonego surowca.Foto: Shutterstock/Aerial-motion

- Dziś mamy 1 lutego, nie przedłużyliśmy kontraktu z firmą Rosnieft - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, dodając, że "dziś w systemie PKN Orlen mamy 90 proc. ropy spoza kierunku rosyjskiego".

- Bardzo mocno pracowaliśmy by uzyskać tę niezależność. To 3,6 mln ton ropy zastąpimy następującymi kierunkami: Zatoka Meksykańska, Morze Północne, Zatoka Perska, Afryka. W pełni zabezpieczamy region. Nie ma żadnego w tym zakresie niebezpieczeństwa - zaznaczył Daniel Obajtek.


Zwrócił uwagę, że w przypadku dostaw ropy do Europy "muszą być wyrównywane szanse rynkowe wszystkich firm działających na rynku paliwowym całej Europy "byśmy nie byli rozgrywani".

Wskazał, że "różnego rodzaju inne półśrodki, to jest nic innego jak kierunek rosyjski.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS