more_horiz
Gospodarka

Rekordowe wydatki na wojsko. Premier: uzdrowiliśmy finanse publiczne i uzbroiliśmy polskiego żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 09:20
Resort obrony narodowej konsekwentnie odbudowuje potencjał militarny i obronny naszego kraju. W Planie Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla żołnierzy zaplanowano rekordowe środki finansowe w wysokości 524 mld zł.
Dzięki wprowadzonej w 2022 r. ustawie o obronie Ojczyzny zakładany jest wzrost wydatków na obronność do poziomu min. 3 proc. PKB od 2023 roku.
Dzięki wprowadzonej w 2022 r. ustawie o obronie Ojczyzny zakładany jest wzrost wydatków na obronność do poziomu min. 3 proc. PKB od 2023 roku.Foto: twitter.com/MON_GOV_PL

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w tym roku rząd przeznaczy 4 procent PKB na polskie wojsko.

Szef rządu zaznaczył, że wojna na Ukrainie powoduje, iż musimy zbroić się jeszcze szybciej.

- To będzie wyraźny dowód dla wszystkich państw - my będziemy bronić naszej ziemi, Polska jest bezpieczna, Polska będzie coraz bezpieczniejsza razem z naszymi sojusznikami - powiedział premier.

Posłuchaj
00:29 12173209_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w tym roku rząd przeznaczy 4 procent PKB na polskie wojsko. Źródło: IAR 

Dzięki wprowadzonej w 2022 r. ustawie o obronie ojczyzny zakładany jest wzrost wydatków na obronność do poziomu min. 3 proc. PKB od 2023 roku. Nowe przepisy ustawowe wprowadziły także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, którego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP.

W 2023 r. planowane jest przeznaczenie na obronę narodową 97,4 mld zł oraz dodatkowe środki finansowe na modernizację z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Wydatki na wojsko w Polsce. Źródło: PAP Wydatki na wojsko w Polsce. Źródło: PAP

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

W maju 2022 r. szef resortu obrony narodowej podpisał z prezes Banku Gospodarstwa Krajowego umowę dotyczącą obsługi Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 r., w sposób kompleksowy normuje i opisuje szeroko rozumiane kwestie związane z obronnością. Ponadto wprowadza również nowe rozwiązania i regulacje w zakresie finansowania sił zbrojnych RP.

Jednym z nowych rozwiązań w zakresie finansowania Sił Zbrojnych RP jest utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego - Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Celem utworzenia nowego funduszu jest znaczące zwiększenie nakładów modernizację wojska.

Umowa z BGK określa zasady m.in. dokonywania wypłat ze środków Funduszu; opracowania i aktualizacji planu finansowego Funduszu, tworzenie prognoz przychodów i wydatków Funduszu; udzielania finansowania oraz zakresu i terminów sporządzania sprawozdania z realizacji planu finansowego Funduszu.

Środki Funduszu pochodzą z wielu źródeł. Są to między innymi wpłaty z budżetu państwa przekazane przez ministra obrony narodowej, wyemitowane obligacje, przychody Agencji Mienia Wojskowego, czy wpłaty państw NATO.

Bank Gospodarstwa Krajowego może emitować obligacje na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych na rzecz Funduszu. Zobowiązania Banku Gospodarstwa Krajowego z tytułu wyemitowanych obligacji są objęte gwarancją Skarbu Państwa.

Wypłaty ze środków Funduszu będą realizowane na podstawie wniosków o wypłatę ze środków Funduszu składanych do Banku Gospodarstwa Krajowego przez ministra obrony narodowej.

Największe inwestycje w obronność w historii RP

- Wiemy doskonale, że to właśnie uszczelnienie systemu finansowego, naprawa tego systemu, pozwoliła sfinansować ogromne wydatki na uzbrojenie, ogromne wydatki na przyjęcie nowych żołnierzy do polskiej armii. To się dzieje na naszych oczach - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Uzdrowiliśmy finanse publiczne i uzbroiliśmy polskiego żołnierza - podkreślił.

To właśnie dobra sytuacja finansów publicznych pozwala na bezprecedensową modernizację naszej armii. Stabilne i coraz wyższe przychody do budżetu państwa pozwalają na większe inwestycje w bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Przyjęty przez Sejm budżet na 2023 r. przewiduje wydatki na obronność w wysokości 97,4 mld zł, czyli blisko 4 proc. PKB. W 2015 r. było to jedynie 37 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB. To wzrost o ponad 160 proc.

Dodatkowe nakłady finansowe na armię są przeznaczane między innymi na rekrutacje, podwyżki pensji żołnierzy oraz modernizację broni i wyposażenia.

- Od 2015 r. liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do ok. 164 tys. obecnie - to dowód, że dziś służba w polskiej armii jest atrakcyjnym zatrudnieniem i dla wielu powodem do dumy - dodał premier.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ gov.pl/ mib

kor