more_horiz
Gospodarka

Wojna na Ukrainie. Przywrócono działanie kilku bloków w elektrowniach zniszczonych przez Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 16:11
Ponownie uruchomiono kilka naprawionych bloków w elektrowniach uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków rakietowych, co złagodziło niedobory energii w kraju - podało w czwartek ministerstwo energetyki Ukrainy.
Pod kontrolą Rosji znajduje się ponad 10 gigawatów mocy wytwórczych, w tym Zaporoska Elektrownia Atomowa, największy tego typu obiekt w Europie.
Pod kontrolą Rosji znajduje się ponad 10 gigawatów mocy wytwórczych, w tym Zaporoska Elektrownia Atomowa, największy tego typu obiekt w Europie.Foto: Ukrinform/Twitter

Najtrudniejsza sytuacja z dostawami prądu panuje w objętych działaniami wojennymi obwodach donieckim i chersońskim, a także w obwodzie charkowskim.

Rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury energetycznej doprowadziły do powszechnych niedoborów mocy i przerw w dostawie prądu, które dotknęły milionów ludzi. Uszkodzeniu uległo około 40 proc. systemu.

Jakie są niedobory prądu?

Pod koniec stycznia niedobór mocy potrzebnej dla zaopatrzenia kraju w energię elektryczną osiągał 25 proc. Obecnie, według prognoz ministerstwa, wieczorne niedobory mocy mogą sięgnąć już tylko 19 proc.

Czytaj także:

Ukraiński resort energetyki poinformował też, że ciepła pogoda także może pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Ile było ataków rakiet i dronów?

Narodowy operator sieci energetycznej Ukrenerho poinformował natomiast, że obiekty energetyczne przetrwały 13 rosyjskich ataków rakietowych i 15 fal ataków dronów.

Pod kontrolą Rosji znajduje się ponad 10 gigawatów mocy wytwórczych, w tym Zaporoska Elektrownia Atomowa, największy tego typu obiekt w Europie.


PR24/PAP/sw