more_horiz
Gospodarka

Trasa S74 połączy trzy województwa. Ministerstwo Infrastruktury przedstawia nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 15:09
Drogowcy złożyli wniosek o przyznanie decyzji środowiskowej dla odcinka drogi ekspresowej S74 Opatów - Nisko. Decyzja pozwoli poznać ostateczny przebieg tej trasy. Ekspresówka została w zeszłym roku wpisana listę Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2030 (z perspektywą do 2033 r.).
W marcu zeszłego roku rozpoczęła się realizacja S74 PrzełomMniów - węzeł Kielce Zachód oraz że w województwie świętokrzyskim w ciągu S74 trwa realizacja obwodnicy Opatowa.
W marcu zeszłego roku rozpoczęła się realizacja S74 Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód oraz że w województwie świętokrzyskim w ciągu S74 trwa realizacja obwodnicy Opatowa.Foto: Gold Picture/Shutterstock

Droga ekspresowa S74 będzie ważnym uzupełnieniem sieci dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. W przyszłości S74 połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie, poprawiając skomunikowanie tych regionów z województwem lubelskim.

To jedna z najważniejszych obok budowy drogi S19 inwestycji drogowych realizowanych w województwie podkarpackim.

Swobodny dostęp do tras szybkiego ruchu

- Droga ekspresowa S74 staje się faktem. Trasa będzie biec od węzła na szlaku Via Carpatia w okolicach Niska przez Tarnobrzeg, okolice Sandomierza do Opatowa, którego będzie obwodnicą. Następnie trasa zostanie poprowadzona przez Kielce do granicy z województwem łódzkim. Nowoczesna i bezpieczna droga pozwoli na sprawne realizowanie połączeń transportowych, a przez to wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu. Kierowcy zyskają docelowo swobodny dostęp do tras szybkiego ruchu pozwalających na podróżowanie na kierunkach północ-południe oraz wschód-zachód - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wiceszef resortu infrastruktury przypomniał, że w marcu zeszłego roku rozpoczęła się realizacja S74 Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód oraz że w województwie świętokrzyskim w ciągu S74 trwa realizacja obwodnicy Opatowa.

W styczniu tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała również umowę na zaprojektowanie i wybudowanie kluczowego odcinka drogi ekspresowej S74 od węzła Kielce Zachód do Kielc. Dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 5 km nie tylko ułatwi wjazd do Kielc z S7, ale także połączy dwa odcinki S74 - realizowany obecnie Przełom/Mniów - Kielce Zachód z już funkcjonującym fragmentem trasy od Kielc do Cedzyny.

Realizacja w systemie Projektuj i buduj

Przyjęcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych umożliwiło zatwierdzenie Programów inwestycji dla trzech odcinków S74 w województwie świętokrzyskim, o łącznej długości niemal 76 km:

  • S74 granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego - Przełom/Mniów
  • S74 Cedzyna - Łagów z obwodnicą Łagowa
  • S74 Łagów - Jałowęsy - Tomaszów

Przetargi na ich realizację w systemie Projektuj i buduj, zostały ogłoszone 30 stycznia.

W ramach Rządowego Programu wybudowany będzie także ponad 70-km odcinek S74 Opatów - Nisko, który przebiega przez teren województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, która ostatecznie ustali przebieg tego fragmentu, został złożony w październiku 2022 roku.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS