more_horiz
Gospodarka

Dworzec w Czyżewie. Rozpoczęły się prace modernizacyjne

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:52
Czyżew zyska nowoczesny dworzec kolejowy. Poprawa warunków obsługi podróżnych w budynku oraz jego estetyki to przykłady zmian, jakie PKP zaoferują pasażerom i innym osobom korzystającym z  przebudowanego obiektu.  O szczegółach informuje spółka PKP która jest odpowiedzialna za projekt.
Tak będzie wyglądał dworzec PKP w Czyżewie po remoncie.
Tak będzie wyglądał dworzec PKP w Czyżewie po remoncie.Foto: PKP

Rozpoczęły się prace budowlane związane z kompleksową przebudową dworca Czyżew. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 4,4 miliona złotych.  Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe.

Dworzec kolejowy w stylu neoklasycystycznym zbudowany został w latach 1859-1862 wraz z powstaniem Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. W budynku funkcjonuje dziś Muzeum Ziemi Czyżewskiej, które będzie działało także po modernizacji.

Czyżew częścią Programu Inwestycji Dworcowych

Przebudowa istniejącego budynku dworca kolejowego w Czyżewie wraz ze zmianą zagospodarowania terenu ma na celu poprawę jakości obsługi pasażerów i przystosowywanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Projektowane zmiany będą skutkowały poprawą stanu technicznego i estetycznego dworca, usprawnieniem ruchu i przepływu podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Czyżewie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa podlaskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej  infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Czyżewa oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na międzynarodowym szlaku Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 miliardy złotych na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zabytkowa bryła z nowymi technologiami

Założeniem projektu jest podniesienie atrakcyjności dworca i jego bezpieczeństwa poprzez poprawę jego estetyki oraz montaż instalacji monitoringu, instalacji przeciwpożarowej, a także wymianę sieci elektrycznej, teletechnicznej i odgromowej. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, i zostanie wybudowana rampa dla osób na wózkach inwalidzkich. Budynek stanie się również bardziej przyjazny środowisku poprzez zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych technologii.

Wewnątrz dworca podróżni znajdą klimatyzowaną poczekalnię wyposażoną w ławki oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także wystawy Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Na parterze dworca zaprojektowano również toalety, a także niewielkie pomieszczenia komercyjne.

Nowym elementem zagospodarowania terenu wokół dworca będzie wiata śmietnikowa. Zostanie ona wykonana z bloczków łupanych w kolorze jasnoszarym. Powstaną również elementy małej architektury, tj. ławki, siedziska i kosze na śmieci. Teren wokół budynku zostanie podniesiony i wyrównany, tak by nie tworzył barier architektonicznych.

    

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw