more_horiz
Gospodarka

Rośnie oferta w pełni elektrycznych samochodów. W salonach do wyboru ponad setka modeli

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 11:41
Liczba w pełni elektrycznych samochodów w salonach wzrosła o 38 proc. rdr. Dostępnych jest 108 modeli pojazdów; 83 z nich stanowią warianty osobowe a 25 dostawcze - wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Ponad połowa oferty samochodów elektrycznych w Polsce należy do trzech globalnych koncernów: Stellantis, Volkswagen Group i Mercedes-Benz Group.
Ponad połowa oferty samochodów elektrycznych w Polsce należy do trzech globalnych koncernów: Stellantis, Volkswagen Group i Mercedes-Benz Group.Foto: Studio Romantic/Shutterstock

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych opublikowało 6. edycję raportu "Katalog pojazdów elektrycznych". Publikacja zawiera wykaz modeli całkowicie elektrycznych (BEV, z ang. battery electric vehicles) dostępnych w stałej sprzedaży w Polsce. Uwzględniono też oferowane w kraju hybrydy typu plug-in (PHEV, z ang. plug-in hybrid electric vehicles).

W publikacji podano, że w polskich salonach dostępnych jest łącznie 108 modeli pojazdów w pełni elektrycznych - 83 z nich stanowią warianty osobowe a 25 dostawcze.

"To oznacza wzrost o 38 proc. w stosunku do poprzedniej edycji katalogu" - wskazano w raporcie.

Wysoka dynamika wzrostu

Według raportu rok 2022 przyniósł kolejny wzrost rejestracji na rynku samochodów elektrycznych. Niemal 82 proc. zarejestrowanych aut pochodziło z polskich salonów dealerskich, zaś 18 proc. z importu, przy czym głównym źródłem pochodzenia aut sprowadzanych do Polski są kraje UE - w szczególności Niemcy i Francja, z których pochodzi ponad 73 proc. samochodów.


- Rynek samochodów nowych charakteryzował się wysoką dynamiką wzrostu na poziomie niemal 65 proc. Biorąc pod uwagę, iż całkowita liczba rejestrowanych aut zmniejszyła się o ponad 6 proc., wynik ten można traktować, jako wysoce zadowalający. Samochody elektryczne kupowane są przede wszystkim przez firmy. Właścicielami ponad 80 proc. zarejestrowanych aut są właśnie firmy, w tym około 63 proc. firmy oferujące usługi leasingowe - powiedział prezes IBRM Samar Wojciech Drzewiecki.

- Od momentu publikacji pierwszego wydania naszego raportu, oferta koncernów motoryzacyjnych w zakresie BEV powiększyła się dziewięciokrotnie. Uwzględniając wszystkie warianty bateryjne oraz mocy, ta liczba staje się jeszcze wyższa i przekracza 540 - dodał dyrektor Centrum Badań i Analiz PSPA Jan Wiśniewski.

Podkreślił, że w Polsce można obecnie wybierać spośród 108 BEV-ów oraz 92 PHEV-ów.

Trzy globalne koncerny

- W przypadku hybryd typu plug-in po raz pierwszy w historii naszego badania odnotowaliśmy spadek liczby dostępnych modeli w stosunku do ubiegłorocznego wydania (o 18 proc.). Atrakcyjna oferta BEV sprawia, że te auta stają się praktyczniejsze, bardziej komfortowe i stanowią realną alternatywę dla pojazdów konwencjonalnych - zauważył Jan Wiśniewski.

W raporcie zwrócono uwagę, że ponad 55 proc. zelektryfikowanej oferty nad Wisłą należy do trzech globalnych koncernów. Stellantis (Abarth, Alfa Romeo, Citroen, DS, Fiat, Jeep, Maserati, Opel i Peugeot) posiada największy - 28,4 proc. udział w rynku; Volkswagen Group (Volkswagen Samochody Osobowe, Volkswagen Samochody Dostawcze, ŠKODA, SEAT, CUPRA, Audi, Bentley i Porsche) wygenerował 17,4 proc. udziału. Na trzecim miejscu Mercedes-Benz Group - 11,9 proc. udziału w rynku.

Największe zasięgi w klasie wyższej

Z raportu wynika, że najtańszym samochodem w pełni elektrycznym oferowanym w Polsce jest Dacia Spring, dostępna od niespełna 97,5 tys. zł (bez uwzględnienia dopłat z programu "Mój Elektryk"). Na drugim końcu uplasował się Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo, którego ceny rozpoczynają się od ponad 823 tys. zł.

Spośród dostępnych w ofercie pojazdów elektrycznych 73 proc. modeli umożliwia ładowanie z mocą wyższą niż 50 kW (51-350 kW). Największe zasięgi odnotowano w klasie wyższej (571 km) oraz luksusowej (510 km). Klasa średnia rok 2022 zakończyła z wynikiem 496 km.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS