more_horiz
Gospodarka

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski. Komisja Europejska oczekuje spadku inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 10:55
Polska gospodarka w tym roku będzie się rozwijała w tempie 0,4 procent - tak wynika z prognoz Komisji Europejskiej. To o 0,3 punktu procentowego mniej niż Bruksela szacowała w listopadzie. Komisja rewiduje też w górę dane za ubiegły rok. Z jej listopadowych szacunków wynikało, że PKB Polski wzrośnie o 4 procent. Teraz Bruksela podaje, że było to 4,9 procent. Niższa prognozowana będzie inflacja.
KE zaprezentowała prognozy gospodarcze na 2023 rok.
KE zaprezentowała prognozy gospodarcze na 2023 rok.Foto: Shutterstock/symbiot

W analizie dotyczącej Polski unijni eksperci napisali, że pomimo znaczących przeciwności polska gospodarka w ubiegłym roku kontynuowała ścieżkę silnego wzrostu wspieraną między innymi przez korzystną sytuację na rynku pracy i napływ uchodźców z Ukrainy. W tym roku, jak prognozują eksperci, gospodarka wytraci impet częściowo z powodu podwyższonej inflacji oraz niskiego zaufania konsumentów i przedsiębiorców.

"W szczególności prawdopodobny będzie spadek realnych dochodów przy i tak dużej niskiej stopie oszczędności, co będzie miało negatywny wpływ na konsumpcję prywatną" - czytamy w analizie

Posłuchaj
00:58 Beata Płomecka komentuje ocenę KE dla polskiej gospodarki na rok 2023.mp3 Beata Płomecka komentuje ocenę KE dla polskiej gospodarki na rok 2023

Saldo inwestycji w Polsce ma być na plusie mimo, że zwłaszcza te w budownictwie będą nadal podlegać wpływowi wyższych stóp procentowych i podwyższonej niepewności. Powodem takiej sytuacji ma być znaczny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i spodziewany wzrost wydatków publicznych, przede wszystkim na obronę.

Prognozy dla UE

Jeśli chodzi o prognozy dla całej Unii, to - jak napisała Komisja Europejska - są one bardziej optymistyczne od tych jesiennych. "Niemal rok po rozpoczęciu przez Rosję wojny z Ukrainą unijna gospodarka weszła w ten rok w lepszej kondycji niż przewidywano". - Ryzyko recesji i niedoborów gazu zniknęło a bezrobocie pozostaje na rekordowo niskim poziomie - skomentował komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni.

W analizie dotyczącej Polski unijni eksperci napisali, że pomimo znaczących przeciwności polska gospodarka w ubiegłym roku kontynuowała ścieżkę silnego wzrostu wspieraną między innymi przez korzystną sytuację na rynku pracy i napływ uchodźców z Ukrainy.

Zgodnie z zimowymi przewidywaniami wzrost PKB Unii Europejskiej w tym roku wyniesie 0,8 procent, w przyszłym będzie dwukrotnie wyższy. Spośród wszystkich krajów Wspólnoty najszybciej w tym roku będzie rozwijała się gospodarka Irlandii - w tempie 4,9 procent. Drugie miejsce zajmie Malta, której gospodarka wzrośnie o 3,1 procent. Podium uzupełni Rumunia ze wzrostem PKB na poziomie 2,5 procent. Jeden kraj będzie na minusie - recesję odnotuje Szwecja. 

Dziś Komisja opublikowała też dane dotyczące inflacji. W tym roku ma być ona najwyższa na Węgrzech 16,4 procent, a następnie w Polsce - 11,7 procent. W przypadku naszego kraju Komisja obniżyła swoje prognozy, bo zimą przewidywała, że inflacja wyniesie 13,8. Niemniej Węgry i Polska będą jedynymi krajami z dwucyfrową inflacją. Najwolniej ceny będą w tym roku rosły na Cyprze, gdzie inflacja ma wynieść 4 procent.

W prognozach Komisji są także dane dotyczące przyszłego roku. Jeśli chodzi o Polskę to wzrost PKB ma być na poziomie 2,5 procent a inflacja ma spaść do 4,4 procent.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ IAR/ Beata Płomecka/ mib


REKLAMA