more_horiz
Gospodarka

Brytyjskie społeczeństwo biednieje. Raport organizacji charytatywnych nie pozostawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 10:10
Prawie 40 proc. Brytyjczyków kończy miesiąc bez pieniędzy, podczas gdy 24 proc. brakuje środków na podstawowe zakupy - oceniły organizacje charytatywne działające na terenie Zjednoczonego Królestwa.
Brytyjski rząd zapowiada wsparcie w związku z inflacją.
Brytyjski rząd zapowiada wsparcie w związku z inflacją.Foto: Shutterstock/TTstudio

Badania przeprowadzone zostały przez inicjatywę Together Through This Crisis, której członkami są Save the Children, Shelter, Turn2us, Little Village i 38 Degrees. Organizacje doniosły, że utrzymująca się dwucyfrowa inflacja i gwałtownie rosnące rachunki za energię mają powszechny wpływ na brytyjskie gospodarstwa domowe.

Office for National Statistics ujawniła dane pokazujące, że więcej niż połowa najemców nie będzie w stanie sobie pozwolić na nieoczekiwany wydatek.

Macmillan Cancer Support oddzielnie ostrzegł, że pacjenci z rakiem uciekają się do sprzedaży rzeczy i korzystania z agencji pożyczkowych, aby związać koniec z końcem. W ustaleniach opisanych jako "łamiące serce", organizacja charytatywna powiedziała, że jedna trzecia pacjentów kupowała lub jadła mniej jedzenia, a 22 proc. spędzało więcej czasu w łóżku, aby się ogrzać, podczas gdy nastąpił skok w liczbie połączeń z infolinią o kwestiach finansowych.

Ryzyko polityczne

Badania przeprowadzone przez czołowe organizacje charytatywne sygnalizują rosnące ryzyko polityczne związane z kryzysem kosztów utrzymania. Nawet wśród 10 najbogatszych okręgów wyborczych w Wielkiej Brytanii, 19 proc. respondentów powiedziało, że nie są w stanie zapłacić za jedzenie lub rachunki pod koniec większości miesięcy.

W liście otwartym do premiera, Rishi Sunaka, i kanclerza, Jeremy'ego Hunta, organizacje charytatywne żądają działań, które zapewnią wsparcie dla potrzebujących. Ich żądania obejmują kontynuację współfinansowania przez państwo dla rachunków za energię, priorytetowe traktowanie rodzin oraz rozszerzenie bezpłatnych posiłków szkolnych dla wszystkich dzieci, które burmistrz Londynu, Sadiq Khan, ogłosił w poniedziałek dla wszystkich szkół podstawowych w stolicy.

Rzecznik Ministerstwa Skarbu powiedział, że zapewnione zostanie znaczące wsparcie w tym roku i następnym - warte średnio 3500 funtów na gospodarstwo domowe.

- Zwalczanie inflacji jest priorytetem numer jeden tego rządu, z planem zmniejszenia inflacji o połowę w tym roku i położenia fundamentów pod długoterminowy wzrost, który poprawi standardy życia dla każdego - dodał.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Guardian/ mib

REKLAMA