more_horiz
Gospodarka

Czy powrót koniunktury na świecie utrudnia walkę z inflacją? Tak twierdzi "Wall Street Journal"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 16:05
Światowa gospodarka ma się dobrze i jest to zła wiadomość dla szefów banków centralnych - napisał w piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal"
WSJ : dane z USA, Chin i Europy wykazały zaskakującą żywotność swoich gospodarek i pokazały, że prognozy Banku Światowego i innych ekonomistów, że gospodarka światowa czeka jeden z najsłabszych lat w ostatnich dziesięcioleciach, były błędne
"WSJ" : "dane z USA, Chin i Europy wykazały zaskakującą żywotność swoich gospodarek i pokazały, że prognozy Banku Światowego i innych ekonomistów, że gospodarka światowa czeka jeden z najsłabszych lat w ostatnich dziesięcioleciach, były błędne"Foto: Shutterstock/Rawpixel.com

Amerykański dziennik wskazuje, że widać wyraźne oznaki ożywienia gospodarczego od USA po Chiny i Europę komplikują bowiem walkę o obniżenie wysokiej inflacji. Pomimo rosnących kosztów finansowania zewnętrznego oraz wyższych cen energii i żywności światowa gospodarka ma się coraz lepiej, ale oznacza to, że banki centralne mogą potrzebować więcej czasu, niż przewidywano, aby opanować inflację, twierdzi "WSJ".

- Dla banków centralnych jedynym przesłaniem wynikającym z przyspieszenia wzrostu gospodarczego oraz inflacji może być to, że dotychczasowe zaostrzenie polityki pieniężnej nie wystarczyło – ocenia na łamach "WSJ" Christian Keller, główny ekonomista grupy finansowej Barclays.

"Dane z USA, Chin i Europy wykazały zaskakującą żywotność swoich gospodarek i pokazały, że prognozy Banku Światowego i innych ekonomistów, że gospodarka światowa czeka jeden z najsłabszych lat w ostatnich dziesięcioleciach, były błędne" – czytamy w dzienniku.

Wskazuje on, iż jest to dobra wiadomość dla rządów, ale gorsza dla kierujących bankami centralnymi. Będą one musiały podnieść stopy procentowe bardziej niż planowano, co może przełożyć się na spowolnienie wzrostu w dalszej części roku - przewiduje amerykańska gazeta.


PR24/PAP/sw


REKLAMA