Raport o zatrudnieniu w krajowym przemyśle. Jaka jest prognoza?
Prognoza netto zatrudnienia dla branży przemysłu i surowców wynosi w II kwartale 2023 r. +8 proc., co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 22 pkt proc. - wynika z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia". Jak dodano, 29 proc. firm z branży chce zwiększyć zatrudnienie.
2023-03-28, 11:15
Zgodnie z raportem 46 proc. firm z branży planuje pozostawienie liczby pracowników na niezmienionym poziomie, 29 proc. chce zatrudniać nowych pracowników, 23 proc. przewiduje zmniejszenie liczby etatów, a 2 proc. nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas.
- Wzrost prognozy zatrudnienia dla tej branży w ujęciu rocznym i kwartalnym wskazuje na pozytywną zmianę sytuacji gospodarczej w tym sektorze. Z jednej strony wynika to z corocznego ożywienia gospodarki po okresie zimowym, ale może być też kwestią nowych inwestycji - ocenił ekspert rynku pracy i lider zespołu sprzedaży w ManpowerGroup Przemysław Sienkiewicz.
Konkurencja o najlepszych pracowników
- Obserwujemy pozytywny trend poprawy sytuacji gospodarczej w sektorze przemysłowym w całej Polsce, w szczególności w regionach północno-zachodnim oraz wschodnim, co oznacza więcej ofert pracy oraz większą konkurencję między pracodawcami o najlepszych pracowników - dodał Przemysław Sienkiewicz.
Według danych Job Market Insights - wskazano w opracowaniu - od początku stycznia do połowy marca tego roku w polskim internecie ukazało się niemal 49 tys. ofert pracy kierowanych do kandydatów produkcji i rzemiosła. Wskazano, że najwięcej pracowników poszukiwały firmy z okolic Warszawy, Wrocławia, Poznań i Krakowa.
REKLAMA
W Europie też optymistycznie
Jak zaznaczyli autorzy raportu, plany branży przemysłu i surowców w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) na II kwartał tego roku są bardziej optymistyczne niż te deklarowane przez polskich pracodawców. Prognoza netto zatrudnienia od kwietnia do końca czerwca 2023 wynosi +15 proc.
Podkreślono, że 43 proc. pracodawców z branży planuje pozostawienie liczby pracowników na niezmienionym poziomie, 35 proc. chce zatrudniać nowych pracowników, 18 proc. przewiduje zmniejszenie liczby etatów, a 4 proc. nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA