more_horiz
Gospodarka

Handel na linii Polska-Rumunia. Premier Ciuca podał najświeższe dane: wzrost wyniósł 20 proc.

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 11:35
- Wymiana handlowa między Polską i Rumunią wyniosła 11 mld euro, co jest wzrostem o 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - powiedział premier Rumunii Nicolae Ciuca. Rządowa delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim przybyła do Bukaresztu, gdzie uczestniczyć będzie w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.
Rządowa delegacja z premierem Morawieckim przybyła we wtorek rano do Bukaresztu, gdzie uczestniczyć będzie w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.
Rządowa delegacja z premierem Morawieckim przybyła we wtorek rano do Bukaresztu, gdzie uczestniczyć będzie w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

Szef rządu Rumunii wraz z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczyli we wtorek w ceremonii otwarcia Rumuńsko-Polskiego Forum Biznesowego w Bukareszcie.

Nicolae Ciuca podkreślił wagę związków gospodarczych pomiędzy naszymi krajami, przypomniał, że w 2009 r. podpisały one deklarację o polsko-rumuńskim partnerstwie strategicznym i zauważył, że stanowi to o bardzo solidnej więzi gospodarczej między Rumunią i Polską.

Posłuchaj
00:35 x1 Premier Mateusz Morawiecki otworzył Rumuńsko-Polskie Forum Ekonomiczne.mp3 Premier Mateusz Morawiecki otworzył Rumuńsko-Polskie Forum Ekonomiczne (IAR)

Wzrost o 20 proc.

Premier Rumunii ocenił, że rok 2022 był owocny dla wspólnoty biznesowej Polski i Rumunii. Wymiana handlowa między krajami wyniosła 11 mld euro, co było - jak zaznaczył - wzrostem o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Odnotował zarazem, że jego kraj ma ujemne saldo handlowe.

Nicolae Ciuca zaznaczył, że Polska jest na 19. miejscu wśród inwestorów zagranicznych lokujących kapitał w Rumunii. Przypomniał, że oba kraje zostały dotknięte inflacją, kryzysem gospodarczym oraz kryzysem związanym z zerwaniem łańcuchów dostaw, jednak zarysowują się możliwości działań mających na celu osiągnięcie wzrostu gospodarczego.

Posłuchaj
00:33 x2 Premier Mateusz Morawiecki otworzył Rumuńsko-Polskie Forum Ekonomiczne.mp3 Premier Mateusz Morawiecki otworzył Rumuńsko-Polskie Forum Ekonomiczne (IAR)

- Polsce udało się przejść przez kryzys gospodarczy z przełomu 2008-2009 roku dzięki dobremu i zrównoważonemu wykorzystywaniu funduszy europejskich. Myślę, że Rumunia też nauczyła się tej lekcji - powiedział.

Konsultacje międzyrządowe

Rządowa delegacja z premierem Morawieckim przybyła we wtorek rano do Bukaresztu, gdzie uczestniczyć będzie w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych. Premier spotka się także z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Szefowi rządu towarzyszą m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS