CPK zaczyna planować infrastrukturę drogową wokół lotniska. Wybrano głównego projektanta

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z firmą Trakt z Katowic na opracowanie ok. 30 km nowych dróg, w tym węzła na autostradzie A2, w rejonie nowego portu lotniczego. Wartość umowy to prawie 28 mln zł.

2023-03-31, 07:23

CPK zaczyna planować infrastrukturę drogową wokół lotniska. Wybrano głównego projektanta
Projektant przygotuje rozwiązania dotyczące m.in. obiektów inżynierskich, np. wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt, wyposażenia technicznego dróg, urządzeń ochrony środowiska, usuwania kolizji, a także innych obiektów niezbędnych dla właściwego funkcjonowania całego układu drogowego.Foto: Twitter/GDDKiA

Do zadań wykonawcy będzie należało zaprojektowanie układu drogowego w rejonie lotniska, czyli m.in. węzła z autostradą A2 po jego wschodniej stronie i połączeń z drogą krajową nr 50 po stronie zachodniej.

Wykonawca zobowiązał się, że opracuje dla CPK kompleksową, wielobranżową dokumentację projektową wraz z rozpoznaniem geologicznym. W ramach Koncepcji Programowej Dróg powstanie również dokumentacja przetargowa potrzebna do ogłoszenia postępowania i wyłonienia wykonawcy prac projektowych i robót budowlanych na potrzeby budowy (w trybie Projektuj i Buduj).

Przetarg trwał od listopada

- Projektant przygotuje ponadto rozwiązania dotyczące m.in. obiektów inżynierskich, np. wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt, wyposażenia technicznego dróg, urządzeń ochrony środowiska, usuwania kolizji, a także innych obiektów niezbędnych dla właściwego funkcjonowania całego układu drogowego - wyjaśnił rzecznik CPK Konrad Majszyk.


Przetarg trwał od listopada ubiegłego roku, a wzięło w nim udział siedem firm i konsorcjów. Jak podkreśla spółka CPK, wybór wykonawcy podyktowany był m.in. ceną i doświadczeniem.

REKLAMA

Planowany węzeł przesiadkowy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej