more_horiz
Gospodarka

Ochrona wody w rolnictwie. To ostatni moment na złożenie wniosku do ARiMR o dofinansowanie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 12:37
3 kwietnia jest ostatnim dniem ubiegania się o pomoc na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Limit pomocy to 150 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo.
Wnioski o pomoc na Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego można składać do 3 kwietnia 2023 r. w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną.
Wnioski o pomoc na "Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego" można składać do 3 kwietnia 2023 r. w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. Foto: Shutterstock.com

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że w naborze rozpoczętym 3 marca tego roku, zarejestrowała 312 wniosków na ponad 33,52 mln zł. Wnioski o pomoc na "Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego" można składać do 3 kwietnia 2023 r. w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną.

Można je również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Dla kogo dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami. O wsparcie nie mogą starać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk i trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

"W tym naborze limit pomocy wzrósł do 150 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. We wcześniejszych naborach maksymalna kwota wsparcia wynosiła 100 tys. zł" – podała ARiMR.

Na co mogą być wydane dotacje od ARiMR?

Wprowadzono również stawki jednostkowe za budowę zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych (pozostałe inwestycje będą refundowane jak dotychczas). Dofinansowanie wypłacane będzie standardowo w wysokości 50 proc., a w przypadku gdy inwestycję prowadzi młody rolnik – 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jak podała Agencja, otrzymaną pomoc można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.

Ile już wypłaciła ARiMR na ochronę wody?

Wsparciu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych i wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Dotychczas w ramach PROW 2014-2020 na "Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego" ARiMR wypłaciła blisko 3,2 tys. rolnikom ponad 232 mln zł.


PR24/PAP/sw