Prace na A2. GDDKIA z pozwoleniem na budowę kolejnego odcinka
Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na 19-km odcinek autostrady A2 pomiędzy węzłem Siedlce Południe a rejonem miejscowości Malinowiec. Umożliwia to rozpoczęcie robót w terenie, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad raportuje, co dzieje się na budowanych już odcinkach na wschód od stolicy.
2023-05-15, 13:39
Etap projektowania na odcinku między Siedlcami a miejscowością Malinowiec jest już zakończony, kolejny to realizacja robót w terenie. Po przekazaniu placu budowy wykonawca inwestycji rozpocznie prace budowlane.
Powstanie 19 km dwujezdniowej, z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu, autostrady A2. Wybudowany zostanie węzeł Siedlce Wschód. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Roszczenia dotyczące wydłużenia czasu
Wykonawcą inwestycji w formule "Projektuj i buduj" jest firma Strabag. Umowa o wartości prawie 700 mln zł została podpisana 1 kwietnia 2021 roku. Obecnie rozpatrywane są roszczenia wykonawcy dotyczące wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych (między innymi z powodu długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę).
Termin ukończenia prac wynikający z podpisanej umowy - koniec 2024 roku - może zostać przesunięty, jeśli wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót. Warunki kontraktu przewidują kary za przekroczenie terminu umownego, gdy są zasadne zostają naliczone i wyegzekwowane od wykonawcy.
REKLAMA
Wydanie decyzji ZRID umożliwia rozpoczęcie prac. Dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości to także rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań, które prowadzi Wojewoda Mazowiecki.
101 km do węzła Biała Podlaska
Realizację przedłużenia autostrady od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego w kierunku granicy z Białorusią podzielono na kilka krótszych odcinków. W realizacji, w trybie "Projektuj i buduj", jest 101 km trasy do węzła Biała Podlaska. Dalsza część do granicy z Białorusią realizowana będzie w trybie "Buduj".
Odcinek Mińsk Mazowiecki - Siedlce, niespełna 40 km długości, został podzielony na trzy zadania, na których w tej chwili trwają roboty budowlane:
- Kałuszyn - Groszki: budowane są nasypy, rozpoczęto realizacje warstw konstrukcyjnych nawierzchni; w zakresie budowy obiektów inżynierskich betonowane są podpory i ustroje nośne, realizowane najazdy na obiekty; budowana jest kanalizacja deszczowa, odwodnienie, fundamenty pod ekrany akustyczne; w toku jest budowa zasilania systemu zarządzania ruchem; zaawansowanie robót to ok. 33 proc.
- Groszki - Siedlce Zachód: budowane są nasypy, realizowane wykopy; w zakresie budowy obiektów betonowane są fundamenty i podpory; trwa budowa kanalizacji deszczowej, przebudowywane są wodociągi, usuwane kolizje elektroenergetyczne; zaawansowanie robót ok. 35 proc.
- Siedlce Zachód - Siedlce Południe: budowane są nasypy, rozpoczęto realizacje warstw konstrukcyjnych nawierzchni; w zakresie budowy obiektów betonowane są podpory i ustroje nośne, realizowane najazdy na obiekty, zbrojenie, ściany oporowe, układana jest konstrukcji stalowa, trwa budowa kanalizacji deszczowej; zaawansowanie robót, to 47 proc.
Na obiektach trwa zbrojenie
Dla pierwszego i trzeciego zadania umowy zostały podpisane wiosną 2020 roku, a termin zakończenia został zaplanowany na jesień 2023 roku. Kontrakt dla zadania środkowego odcinka GDDKiA podpisała na początku 2021 roku z terminem zakończenia w wakacje 2024 roku.
REKLAMA
Odcinek Siedlce - Biała Podlaska wynosi 63,5 km i został podzielony na kilka zadań. W kwietniu 2021 roku drogowcy podpisali umowy na budowę całego odcinka. We wrześniu 2022 roku GDDKiA otrzymała decyzję o pozwoleniu na budowę dla odcinka Swory - Biała Podlaska. Obecnie budowane są tam nasypy, realizowane wykopy. Na obiektach trwa zbrojenie, betonowanie, montaż murów oporowych, wykonywana jest izolacja. Ponadto trwa budowa kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych. Zaawansowanie robót przekroczyło 35 proc.
Dla dwóch odcinków, pomiędzy miejscowościami: Malinowiec i Swory, trwają postępowania administracyjne w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Według szacunków, na przełomie II i III kwartału 2023 roku zostanie wydane pozwolenia na budowę, co umożliwi wykonawcom rozpoczęcie robót w terenie. Zgodnie z zawartymi umowami zakończenie robót zaplanowano do końca 2024 roku.
Wnioski o pozwolenie na budowę
Na odcinek A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią w Kukurykach we wrześniu 2021 roku GDDKiA podpisała umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie.
W styczniu zeszłego roku do Wojewody Lubelskiego drogowy złożyli wnioski o decyzje o pozwoleniu na budowę. Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.
REKLAMA
PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS
REKLAMA