Projekt ustawy o 14. emeryturze już w Sejmie. Na pełną kwotę świadczenia ma szansę 7 mln osób

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o 14. emeryturze. Rada Ministrów przyjęła go we wtorek. Dodatkowe świadczenie nie będzie miało wpływu na uprawnienia osób ubiegających się między innymi o dodatki, zasiłki, czy korzystających z ulgi rehabilitacyjnej.

2023-05-17, 13:23

Projekt ustawy o 14. emeryturze już w Sejmie. Na pełną kwotę świadczenia ma szansę 7 mln osób
Projekt ustawy o 14. emeryturze jest już w Sejmie. Foto: Halfpoint/shutterstock

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zakłada, że pełną kwotę "czternastek" w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają osoby, których emerytura bądź renta nie przekracza 2.900 złotych brutto. W stosunku do osób, które otrzymują świadczenia wyższe, "czternastka" będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Według szacunków, pełną kwotę świadczenia otrzyma około 7 mln osób.

Czternasta emerytura

Przepisy ustawy będą stosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Posłuchaj

Minister Marlena Maląg o 14. emeryturze (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się między innymi o dodatki, zasiłki, czy korzystających z ulgi rehabilitacyjnej. Kolejne, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne nie będzie podlegać potrąceniom i egzekucji.

Rządowy projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów skierowano do zaopiniowania do Biura Legislacyjnego.

REKLAMA

Czytaj także:

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej