more_horiz
Gospodarka

PGE przeznaczyła niemal cały zysk netto na inwestycje w OZE. Wkrótce przedstawi nową strategię rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 13:31
Polska Grupa Energetyczna przeznaczyła niemal cały zysk netto z pierwszego kwartału bieżącego roku na inwestycje w odnawialne źródła energii i dystrybucję. Wyniósł on 1,72 mld zł, z kolei nakłady inwestycyjne pochłonęły 1,56 mld zł.
W ocenie prezesa PGE, inwestycje w OZE są gwarantem niskich cen energii w przyszłości.
W ocenie prezesa PGE, inwestycje w OZE są gwarantem niskich cen energii w przyszłości.Foto: Shutterstock/engel.ac

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przypomniał, że w całym bieżącym roku Grupa przekaże na rządową "Tarczę Solidarnościową" 10 mld zł, aby zamrozić ceny energii dla gospodarstw domowych.

W długim terminie wydatki na inwestycje wyniosą kilkadziesiąt miliardów złotych.


Posłuchaj
00:25 x1 PGE przeznaczyła niemal cały zysk netto na inwestycje w OZE.mp3 PGE przeznaczyła niemal cały zysk netto na inwestycje w OZE (IAR)

 

Szef Polskiej Grupy Energetycznej przekazał także, że prace nad budową morskiej farmy wiatrowej "Baltica 2" idą zgodnie z harmonogramem. W ubiegłym miesiącu Grupa podpisała umowę z Siemens Gamesa na dostawę 107 turbin dla tej inwestycji.


Posłuchaj
00:22 x2 PGE przeznaczyła niemal cały zysk netto na inwestycje w OZE.mp3 PGE przeznaczyła niemal cały zysk netto na inwestycje w OZE (IAR)

 

Do tej pory PGE wygrało cztery postępowania na realizację projektów offshore na Bałtyku o łącznej mocy ponad 7 GW. Spółka zamierza ubiegać się o kolejne koncesje.

Do końca tego roku PGE zakończy również budowę 23 instalacji fotowoltaicznych. Grupa modernizuje także dwie elektrownie wodne.

Z kolei w obszarze dystrybucji w ciągu pierwszych trzech miesięcy PGE na inwestycje przeznaczyło 800 mln zł - ponad trzy razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Pod koniec czerwca PGE przedstawi zaktualizowaną strategię rozwoju, która uwzględni wydzielenie i sprzedaż aktywów węglowych grupy Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego NABE.

***

PR24.pl, IAR, DoS

REKLAMA