more_horiz
Gospodarka

Rozbudowa autostrady A2 na odcinku Łódź-Warszawa. GDDKiA zbiera oferty. Planuje niedługo podpisać umowę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 09:31
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje podpisać umowę na projekt rozbudowy autostrady A2 na odcinku Łódź - Warszawa na przełomie lipca i sierpnia. Złożone oferty mają dużą rozpiętość cenową - od 18 mln zł do 45 mln zł.
Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków w woj. mazowieckim dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.
Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków w woj. mazowieckim dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.Foto: GDDKiA Warszawa/Twitter

- Oferty były zbierane w trybie dialogu konkurencyjnego, aby wykonawcy wiedzieli jakie uwarunkowania muszą uwzględnić - powiedział p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Żuchowski.

Dodał, że w tym projekcie trzeba będzie przyjąć, że trasa ta ma być samowystarczalna pod względem energetycznym. Mają powstać magazyny energii i fotowoltaika.

Przygotowania potrwają dwa lata

Według Tomasza Żuchowskiego złożone oferty mają dużą rozpiętość cenową - od 18 mln zł do 45 mln zł.

- Chcemy wybrać partnera wiarygodnego - podkreślił i dodał, że przygotowanie projektu potrwa dwa lata.

Inwestycja na A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią będzie polegać na dobudowie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady na długości ok. 89 km. Wykorzystany do tego celu będzie szeroki pas dzielący, gdzie podczas budowy autostrady zachowano wymaganą rezerwę na powstanie dodatkowego pasa.

100 tys. aut na dobę

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków w woj. mazowieckim dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

A2 między Łodzią i stolicą to najbardziej obciążony odcinek autostradowy w Polsce. Według przeprowadzonych badań średni dobowy ruch to ponad 50 tys. pojazdów, nawet do 100 tys. w okolicach Warszawy.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA