more_horiz
Gospodarka

Powstanie trzeci pas na autostradzie A1. Pierwsza umowa podpisana

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:00
Drogowcy podpisali umowę na przygotowanie dokumentacji dotyczącej  rozbudowy  autostrady A1 na odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ.
Drogowcy szykowali się do poszerzenia autostrady A1 już od dawna.
Drogowcy szykowali się do poszerzenia autostrady A1 już od dawna.Foto: Maciej Zalewski/GDDKiA

Trasa na tym odcinku zyska trzeci pas ruchu. Koszt przygotowań, to prawie 3 miliony złotych. Dzięki inwestycji przepustowość autostrady na tym odcinku wzrośnie i poprawi się bezpieczeństwo.

Długie przygotowania

Drogowcy szykowali się do poszerzenia autostrady A1 już od dawna. W zeszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji, ale postępowanie zostało unieważnione ze względu na małe zainteresowanie potencjalnych oferentów.

Drugi przetarg rozpisano w tym roku. Tym razem cieszył się on o wiele większym zainteresowaniem. Wygrała firma Vosessing Polska, która została zobligowana do przygotowania całej dokumentacji dotyczącej inwestycji. Posłuży ona do złożenia wniosku o decyzję środowiskową. Otrzymanie pozytywnej decyzji będzie kluczowe dla całego projektu i pozwoli na kolejne decyzje urzędowe, a finalnie na realizację tej inwestycji.

Zwiększą się możliwości przepustowe

Według zamierzeń autostrada A1 zostanie poszerzona o dodatkowy, trzeci pas ruchu na odcinku 35 kilometrów.

Dzięki tej inwestycji zwiększą się możliwości przepustowe, zmniejszy się czas przejazdu, a także poprawi się bezpieczeństwo na tej drodze. Dodatkowo ułatwi to rozdzielenie natężenia ruchu drogowego na drogach dojazdowych do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Drogowcy spodziewają się, że na tym odcinku wzrośnie natężenie ruchu ze względu na inne inwestycje drogowe, w tym przekazania ruchu relacji Szczecin – Warszawa na obecnej autostradzie A2 przez drogę ekspresową S10, która na odcinku Włocławek - Toruń będzie biegła razem z autostradą A1.

Czytaj także:

Według założeń GDDKiA, realizacja prac budowlanych jest przewidziana na lata 2029 – 2031. Według prognoz ruchu, w 250 roku autostradą A1 w ciągu doby będzie jeździć nawet 67 tysięcy pojazdów na dobę.

Rozbudowa kolejnych odcinków dróg

Nie tylko autostradę A2 na tym odcinku czeka rozbudowa. Drogowcy chcą dobudować trzeci pas na autostradzie A2 na odcinku Łódź - Warszawa. Ten odcinek trasy będzie jednym z najważniejszych dojazdów drogowych do planowanego Portu Lotniczego Solidarność, który w ramach projektu CPK powstanie w gminie Baranów na Mazowszu. Przewidywane otwarcie nowego lotniska, to koniec 2027 roku. Do tego czasu autostrada A2 między Lodzią a Warszawą ma mieć dodatkowy pas.

Aleksander Pszoniak/PR24/akg