Do najważniejszych zmian wprowadzonych do ustawy o podatku od towarów i usług należy zaliczyć: podwyższenie do 2 mln euro limitu wartości sprzedaży, wraz z kwotą podatku, relewantnego dla uzyskania statusu małego podatnika, modyfikację zasad i trybu wydawania, zmiany i uchylania wiążącej informacji stawkowej, określenie zasad stosowania przez podatnika VAT kursu przeliczeniowego dla faktury korygującej, jeżeli pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej czy modyfikację zasad wykazywania przez podatnika podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0 proc.
Ponadto uszczegółowiona została definicja bagażu osobistego podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju stosowanej na potrzeby zwolnienia od podatku od towarów i usług importu towarów przywożonych w tym bagażu. Zniesiono wymóg posiadania przez podatnika podatku od towarów i usług faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jako warunku skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tego tytułu, zliberalizowano przesłankę szybszego zwrotu podatku od towarów i usług podatnikom dokonującym transakcji bezgotówkowych czy zmodyfikowano zasady ustalania sankcji VAT.
Szereg zmian zachodzi też w innych ustawach. Dlatego zasadniczo nowela wchodzi w życie 1 lipca, poza niektórymi przepisami, które zaczną obowiązywać w ciągu kolejnych miesięcy.
Czytaj także:
PR24.pl, IAR, DoS