Artur Soboń: dzięki nowelizacji pakietu Slim VAT 3 poprawiona zostanie płynność finansowa firm
- W pakiecie tzw. Slim VAT 3 poprawiona zostanie płynność finansowa firm m.in. poprzez podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro. Nowe przepisy mają pozwolić na zmniejszenie formalności przedsiębiorstw w obrocie międzynarodowym - powiedział Artur Soboń wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-01-26, 17:00
Jak wyjaśnił wiceminister wprowadzone zostaną m.in. uproszczenia związane z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania. Dotyczy to m.in. dostosowania warunków wystawienia faktury do e-paragonu.
Według wiceministra zmniejszone mają zostać formalności w obrocie międzynarodowym. Nie będzie już m.in. formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu.
Według przyjętego przez rząd dokumenu wynika także, że zlikwidowana zostanie opłata za wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Zwiększy się - z obecnych 500 zł do 10 tys. zł - "kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100 proc., w sytuacji gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98 proc.".
Dzięki temu rozwiązaniu nastąpi odciążenie działów księgowych firm oraz zmniejszenie liczby korekt wykazywanych w deklaracji VAT.
REKLAMA
Przedsiębiorca będzie mógł łatwiej prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Chodzi m.in. o możliwość rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych.
Zmniejszone mają zostać formalności w obrocie międzynarodowym. Nie będzie już m.in. formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu.
Rząd zakłada ponadto uproszczenie związanych z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania. Dotyczy to m.in. dostosowania warunków wystawienia faktury do e-paragonu.
Zliberalizowane będą także warunki do szybszego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych. Doprecyzowane zostaną zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej.
REKLAMA
Projekt zakłada też wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przeglądu wydatków. Będzie to instrument służący priorytetyzacji wydatków publicznych w oparciu o analizę i ocenę skuteczności interwencji i polityk lub efektywności wydatków (kosztów), ponoszonych na nie. Dzięki temu, możliwa będzie analiza efektywności wydatkowania środków publicznych.
Zapraszamy do wysłuchania, całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR24/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA
REKLAMA