more_horiz
Gospodarka

MFW przygotowuje program pożyczek wartych 15 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 13:45
Misja monitorująca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) rozpoczęła w poniedziałek prace nad drugim przeglądem wieloletniego programu pożyczkowego dla walczącej z Rosją Ukrainy o wartości 15,6 mld dolarów - przekazał w oświadczeniu przedstawiciel MFW Wahram Stepanian, cytowany przez agencję Reutera.
Według danych ukraińskiego ministerstwa finansów Kijów otrzymał  w tym roku od MFW ok. 3,6 mld dolarów.
Według danych ukraińskiego ministerstwa finansów Kijów otrzymał w tym roku od MFW ok. 3,6 mld dolarów.Foto: DCStockPhotography/Shutterstock

Tematem najbliższych rozmów między MFW a Ukrainą ma być sytuacja gospodarcza oraz polityka fiskalna, finansowa i strukturalna tego kraju. Czteroletni program MFW dla Kijowa stanowi część globalnego pakietu o wartości 115 mld dolarów, mającego na celu udzielenie wsparcia w czasie, gdy Ukraina przeciwstawia się rosyjskiej inwazji.

Gospodarka Ukrainy mocno ucierpiała w wyniku trwającej już 19 miesięcy wojny, a rząd w dużym stopniu polega na pomocy finansowej z Zachodu w zakresie świadczeń socjalnych i humanitarnych. Wedle władz w Kijowie ukraińskie przedsiębiorstwa dostosowały się już do nowej, wojennej rzeczywistości, a gospodarka odbudowuje się w tym roku szybciej, niż oczekiwano.

- Po spadku o 29,1 proc. w zeszłym roku dziś obserwujemy wzrost produktu krajowego brutto - poinformowała w poście na Facebooku minister gospodarki Julia Swyrydenko.

"Teraz możemy śmiało powiedzieć, że gospodarka dostosowała się do warunków wyższej konieczności. Przewidujemy, że ten pozytywny trend będzie kontynuowany" - dodała Swyrydenko.

Ukraińskie ministerstwo gospodarki spodziewa się, że w bieżącym roku zostanie odnotowany wzrost gospodarczy na poziomie ok. 4 proc. Według danych ministerstwa finansów Ukraina otrzymała już w tym roku od MFW ok. 3,6 mld dolarów.


PR24/PAP/sw