more_horiz
Gospodarka

Minister rolnictwa Ukrainy chce, aby kontrole tranzytowanego zboża odbywały się w niemieckich portach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 11:00
Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że jest zadowolony ze środowego spotkania ze stroną ukraińską, oraz że wkrótce dojdzie do następnego.
Ukraiński minister rolnictwa zaproponował, żeby kontrole zboża wywożonego z Ukrainy przenieść na stronę niemiecką, by odbywały się one w portach niemieckich,
Ukraiński minister rolnictwa zaproponował, żeby kontrole zboża wywożonego z Ukrainy przenieść na stronę niemiecką, by odbywały się one w portach niemieckich, Foto: Shutterstock/branislavpudar

Szef polskiego resortu rolnictwa w środę online rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Po spotkaniu Telus przekazał, że rozmowa dotyczyła kwestii transportu oraz sprzedaży zboża i nowych procedur, które proponuje Ukraina, jeśli chodzi o wwóz produktów rolnych do Unii Europejskiej lub poza Wspólnotę.

-Nasze stanowisko jest twarde jeśli chodzi o zboże. Na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił minister, dodając, że strona ukraińska "przyjęła naszą argumentację".

Trzeba wycofać skargę do WTO

Minister Robert Telus zaapelował m.in. o wycofanie skargi na Polskę do WTO, jaką złożyła Ukraina. Bo ta "skarga jest bezpodstawna".

- Minister Ukrainy zadeklarował, że będzie rozmawiał z ministrem gospodarki na Ukrainie, żeby przemyśleć wycofanie tej skargi - dodał minister. Zaznaczył, że wycofanie skargi to "byłaby dobra rzecz" w kontekście wspólnego budowania długoterminowych rozwiązań dot. współpracy polsko-ukraińskiej.

Szef MRiRW poinformował także, iż ukraiński minister rolnictwa zaproponował, żeby kontrole zboża wywożonego z Ukrainy przenieść na stronę niemiecką, by odbywały się one w portach niemieckich, zamiast na granicy polsko-ukraińskiej. Telus podkreślił, że jeśli będzie taka możliwość prawna, "żeby to przenieść i będzie zabezpieczone, że to zboże nie wróci do Polski, to na pewno będziemy szli w tym kierunku, żeby pomóc".

Minister rolnictwa Robert Telus wskazał, że kolejne spotkanie ze stroną ukraińską powinno mieć miejsce w przeciągu najbliższych tygodni. - Nasze myślenie jest jedno - pomóc Ukrainie wywieźć zboże z Ukrainy, żeby pojechało tam, gdzie powinno pojechać - powiedział szef resortu rolnictwa.
Robert Telus wskazał, że Polska popiera pomysł komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, że jeżeli będzie potrzeba, to Unia do transportu zboża by dopłaciła, "żeby zboże pojechało tam, gdzie powinno pojechać". - To jest bardzo ważna rzecz - podkreślił Telus.

Czy pomoże tranzyt zboża przez Litwę?

Telus zapowiedział również, że na początku przyszłego tygodnia odbędzie się spotkanie dotyczące "(...) tranzytu litewskiego, żeby jak najszybciej tę sprawę już zakończyć, żeby w tym tranzycie pomóc". Zapewnił, że "jesteśmy już na ostatniej prostej, jeżeli chodzi o dogadanie się z Litwą - by kontrole przenieść z granicy ukraińsko-polskiej do portu na Litwie". W jego ocenie jest to "tylko kwestia technicznych spraw".


We wtorek, 26 września w Znojmie w Republice Czeskiej odbyły się rozmowy Grupy Wyszehradzkiej, w których uczestniczył zdalnie minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski. Ministrowie rolnictwa V4 (Polski, Czech, Węgier i Słowacji) uznali, że wycofanie przez Ukrainę skargi do WTO na embargo na zboża poprawiłoby atmosferę we wzajemnych relacjach.

- Na moje pytanie, czy Ukraina wycofa skargę, minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski nie odpowiedział- - poinformował polski wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, ocenił przy tym, że sytuacja w Polsce na rynku zbóż jest trudna.


PR24/PAP/sw