more_horiz
Gospodarka

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Rozpoczyna się budowa mostu na Sanie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 10:00
Rozpoczęła się budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej numer 855 wraz z budową mostu na rzece San w Stalowej Woli. Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Dofinansowanie z rządowego funduszu dla inwestycji realizowanej przez władze samorządowe województwa podkarpackiego to ponad 302 miliony złotych.
Dofinansowanie z rządowego funduszu dla inwestycji realizowanej przez władze samorządowe województwa podkarpackiego to ponad 302 miliony złotych.Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

Zadanie polega na budowie i przebudowie niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych w Stalowej Woli, Brandwicy i Rzeczycy Długiej. Jego całkowita wartość wyniesie prawie 378 milionów złotych.

Dofinansowanie z rządowego funduszu dla inwestycji realizowanej przez władze samorządowe województwa podkarpackiego to ponad 302 miliony złotych. Budowa mostu została zaplanowana na lata 2024-2026.

Czytaj także:

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada za organizację, przeprowadzenie naboru i weryfikację zadań dotyczących budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, dróg powiatowych lub dróg gminnych, tak zwanych zadań mostowych.

Kolejne inwestycje w województwie podkarpackim

Na liście zadań mostowych w województwie podkarpackim, zaakceptowanej przez Ministra Infrastruktury, znajdują się jeszcze:

  • Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Oleszyce – Cieszanów – Bełżec, wraz z rozbudową węzła drogowego w ciągu drogi krajowej nr 94, budową mostu na rzece San oraz budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej, budowli i urządzeń budowlanych w miejscowościach Munina i Sobiecin. Kwota dofinansowania z funduszu to prawie 157 milionów złotych.
  • Nowy most na Sanie, który połączy miejscowości Niewistkę i Jabłonicę Ruską. Inwestycja obejmuje budowę mostu wraz z drogami dojazdowymi. Łączna wartość zadania wyniesie 63,6 miliona złotych. Zadanie realizowane przez powiat brzozowski uzyskało wsparcie z funduszu w wysokości prawie 51 milionów złotych. Budowa mostu została zaplanowana na lata 2023-2026.

Kolejna przeprawa mostowa na Sanie, realizowana przez gminę miejską Sanok, z dofinansowaniem ze środków RFRD obejmuje budowę mostu oraz budowę dróg dojazdowych i budowę skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 886.

Całkowita wartość inwestycji to 88 milionów złotych. Zadanie uzyskało wsparcie ze środków Funduszu w wysokości 70,4 mln zł. Budowa została zaplanowana na lata 2024-2026.

Pieniądze z budżetu państwa

W ramach realizacji zadań mostowych dofinansowywane są zadania polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dojazdu do mostu. Ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg możliwe jest dofinansowanie zadania mostowego w wysokości 80 procent kosztów realizacji tego zadania.

Łączna wartość środków rządowego funduszu przyznanych w latach 2019-2023 na realizację tysiąca zadań gminnych i powiatowych na 1400 kilometrów dróg w województwie podkarpackim wyniosła ponad 1,1 miliarda złotych.

Czytaj także w TVP Info:


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak